0
EN

Blog o marketingu internetowym

Babcia na Facebooku

Dziadkowie to bardzo ważne osoby w naszym życiu. Zapraszamy je na istotne dla nas wydarzenia: na urodziny, na chrzciny, na Facebooka. Nawet jeśli nie ma ich tam osobiście, pojawiają się w naszych postach oraz na fanpage’ach. Szczególną furorę robią babcie. Wpisy młodych użytkowników często nawiązują do tego, co one zrobiły, ugotowały czy powiedziały.

Coraz więcej starszych osób zaczyna korzystać z internetu. Temat ten na naszym blogu poruszyła Natalia w tekście Facebook 50+. Trend ten jest wzrostowy, a szczególnie w Stanach. Polska jednak pod tym względem wciąż wypada nie najlepiej na tle wspólnoty UE. W naszym kraju jest 13 mln obywateli powyżej granicy 50 lat, a tylko 3 mln z nich korzysta z internetu. Daleko nam jeszcze do Szwecji i Danii, gdzie odsetek ten wynosi 56%.

W Europie działa Europejska Sieć na rzecz Projektowania dla Wszystkich i Dostępności Nowych Technologii, która zrzesza 160 organizacji z różnych państw. W naszym kraju powstała Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci”, której zadaniem jest zachęcanie seniorów do aktywnego używania internetu. Firmy w niej zrzeszone m. in. Microsoft, Onet.pl, UPC działają dobrowolnie i niekomercyjnie na rzecz nagłaśniania problemu e-wykluczenia. W ramach tego projektu powstał raport „Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec internetu”, który jest kopalnią wiedzy na temat zachowań tej grupy społecznej w internecie.

To nie mój świat…

Seniorzy w sieciSeniorzy w sieci

Jak widzimy na wykresie, czynniki finansowe czy brak odpowiedniego sprzętu nie są największymi przeszkodami na drodze do wirtualnego świata. Znacznie większe znaczenie odgrywają motywy psychologiczne. Seniorzy uważają, że internet to nie jest ich świat. Wydaje im się, że wszystkie potrzeby mogą załatwić gdzieś indziej, więc po co im komputer? 27% osób niekorzystających z nowych mediów, ma do nich dostęp w domu. Często bywa tak, że starsi nie są dopuszczani do komputera, gdyż jest on przez większość czasu zajęty przez innych członków rodziny. Niechęć do nowych mediów wywołują negatywne przekazy na ten temat formułowane w starych mediach. Wielu seniorów ma bardzo słabe pojęcie o tym, czym tak naprawdę jest świat wirtualny oraz co można tam znaleźć. Większość z e-wykluczonych widzi w sieci wiele zagrożeń tj. pornografia, uzależnienie od internetu, zły wpływ na zdrowie. Tworzy się błędne koło, które twórcy raportu „Dojrz@łość w sieci” podsumowali takim stwierdzeniem: Niekorzystający z internetu nie dostrzegają potrzeby korzystania, a nie dostrzegają jej, gdyż nie korzystają.

Ciekawe jest zjawisko przerywania przygody z internetem, bardzo rzadkie wśród młodych. Ma to miejsce najczęściej w momencie przejścia na emeryturę lub po wyprowadzce dzieci z domu. Często seniorzy korzystają z sieci za pośrednictwem innych osób, ale to nie pomaga im się rozwijać w tym kierunku.

Starsi często traktują internet jak media tradycyjne. Są nastawieni tylko na odbiór zamieszczonych tam treści. Głównie sprawdzają wiadomości z kraju i świata (27%), ceny produktów (17%) oraz prognozy pogody (13%). Wciągają ich też portale społecznościowe. Częstym powodem zaciekawienia się siecią jest przeprowadzka bliskiej im osoby do odległego miejsca. Kontakt z wnukami jest dla dziadków bardzo ważny.

Pozytywy „wkluczenia”

Seniorzy, którzy nie posiadają umiejętności korzystania z internetu są zagrożeni wykluczeniem społecznym i ekonomicznym. Podniesienie poziomu motywacji, świadomości, wiedzy oraz umiejętności w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnych i komunikacyjnych to cel „Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego do 2013 roku” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Włączenie tej generacji w cyfrowy świat to jeden z istotnych elementów polityki UE, która wspiera promowanie aktywnej starości. Zobacz wypowiedź Neelie Kroes, komisarz ds. Europejskiej Agendy Cyfrowej, która przyznaje, że sama jeszcze parę lat temu nie wyobrażała sobie, że będzie aktywną użytkowniczką internetu:

Pozytywnych aspektów „wkluczenia” jest wiele. Seniorzy, którzy są aktywnymi internautami podkreślają, że bardzo cenią sobie szybki dostęp do informacji. Oszczędzają czas i pieniądze, a nawet zdrowie, dokonując zakupów online. Umiejętność korzystania z internetu zwiększa także szansę na awans w pracy. E-seniorzy aktywniej uczestniczą w życiu kulturalnym oraz społecznym. Kontakt z bliskimi, przebywającymi za granicą, jest dla nich łatwiejszy. Mogą także nawiązywać kontakty z przedstawicielami różnych społeczności i uczestniczyć w ich budowaniu. To zapewnia im dobry stan zdrowia psychicznego i zwiększa poczucie własnej wartości.

Babciu, to jest Facebook…

Seniorzy w sieciSeniorzy w sieci

Seniorzy najczęściej swoją przygodę z siecią zaczynają w pracy (przez szefa) albo w domu (przez dzieci). Czasami jednak świadomość niewiedzy powoduje uczucie wstydu. Może twoja babcia nie prosi o pomoc w użyciu komputera, bo wydaje jej się to zbyt skomplikowane? Sam możesz jej pokazać, jak założyć konto na portalu społecznościowym. Nie musi to być Facebook. Są strony takie, jak senior.pl, gdzie osoby 50+ mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami na temat emerytury, zdrowia, pracy i wielu innych. Na forum portalu intersenior.pl toczy się rozmowa na temat budowania społeczności w sieci. Jeden z użytkowników napisał: Jesteśmy stworzeniami stadnymi. Ta potrzeba bycia z drugim człowiekiem jest tym silniejsza im stajemy sie starsi.

Przekonaj swoich dziadków, że w internecie jest wiele ciekawych rzeczy. Są tam przecież sklepy dla seniorów, gdzie znajdują się specjalne dla nich produkty. Na youtube’ie można obejrzeć transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II. Nintendo stworzyło grę komputerową „Brain Age”, adresowaną do osób starszych. Gracz ma za zadanie rozwiązywać zagadki, które stymulują aktywność umysłową. Seniorzy prowadzą również swoje blogi. Wiek nie jest przeszkodzą. Najstarsza znana babcia na Facebooku ma 103 lata, a Hiszpanka, Maria Amelia, założyła swojego bloga w wieku 95 lat! Pewien starszy pan z Wielkiej Brytanii zdobył serca internatów swoimi filmikami, w których opowiada o czasach swojej młodości. Internet daje wiele możliwości na pielęgnowanie dialogu międzypokoleniowego.

Profesjonalne kursy dla seniorów prowadzą Uniwersytety Trzeciego Wieku czy stowarzyszenia tj. „Akademia Pełni Życia”, a także prywatne firmy - Allegro („Zostań e-seniorem!”) czy UPC (Akademie seniora). Socjomania ruszy niedługo ze szkoleniami z mediów społecznościowych dla osób 50+!

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?