0
EN

Blog o marketingu internetowym

26 listopada 2011 | Karina Swachta

Świat jest mniejszy?

Facebook odpowiada Ci na pytanie, kim jest osoba, która wysłała do Ciebie zaproszenie i jakich macie wspólnych znajomych. Na pewno nie raz zdziwiło Cię, że „te dwie osoby się znają”. Psychologia powie Ci, dlaczego tak jest. Badanie ujawnione właśnie przez Facebooka (przeprowadzone wspólnie z kilkoma uniwersytetami) przekładają to na aktualne liczby. „Sześć stopni oddalenia” zamieniło się w zaledwie cztery kroki.

Eksperyment „Świat jest mały”, przeprowadzony przez jednego z psychologów społecznych, Stanleya Milgrama potwierdził hipotezę, że członkowie jakiejkolwiek dużej społeczności są połączeni ze sobą za pomocą krótkiej sieci wspólnych znajomych. Milgram wysyłał listy do kilkuset wybranych osób w dwóch stanach Ameryki. Zawierały one prośbę o przekazanie tego listu wskazanej osobie. Jeśli nie znali adresata osobiście, mieli oddać list, komuś kto przekaże go wskazanemu odbiorcy. Większość listów dotarła do adresatów po średnio sześciokrotnym przekazaniu go kolejnym osobom. To był pierwszy eksperyment, którego wyniki ujawniły zaskakującą strukturę powiązań społecznych. Świat jest mały, a nieznajomi ludzie mogą docierać do siebie po krótkiej ścieżce, bez przedzierania się przez całą sieć.

Teraz zamiast książki telefonicznej czy adresowej jest Facebook. Ogromna baza danych i łatwe narzędzie do analizy takich powiązań na globalną skalę. Właśnie ujawniono wyniki najnowszych testów. Przebadano 721 milionów aktywnych użytkowników (czyli także Ciebie!), a wraz z nimi 69 miliardów ich znajomych (czyli na pewno Ciebie też!). Do tej pory nie było badań na większą skalę. Po pierwsze, zmierzono liczbę naszych przyjaciół i okazało się, że różni się ona znacząco od wcześniejszych wyników badań przeprowadzanych na dużą skalę. Po drugie, stopień separacji między dwoma użytkownikami Facebooka jest coraz mniejszy. Trzeci wniosek jest taki, że to „skurczenie” nastąpiło w czasie największego rozwoju portalu.

Z tych badań wynika, że tylko 10% badanych ma mniej niż 10 znajomych. 20% osób nie przekracza liczby 25 znajomych, a połowa użytkowników posiada ok. 100 znajomych. Średnia liczba znajomych to 190. Wydaje Ci się, że to mało? Większość Twoich znajomych na pewno przekroczyła tę liczbę? Z odpowiedzią znowu przychodzi psychologia. Scott Feld nazwał to paradoksem sieci społecznościowych. Inny psycholog wyjaśnił to tak: „istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniecie znajomym kogoś, kto zna więcej ludzi, niż kogoś, kto zna ich mniej”. Im bardziej ktoś jest popularny, tym większe prawdopodobieństwo, że go poznamy. Badanie Felda sugeruje, że wybierając obiekt do porównań z grona ludzi, których znamy jest on niekorzystny dla nas od samego początku. Pamiętajmy o tym, jeśli porównujemy się do kogoś!

Liczba przyjaciół na Facebooku rośnieLiczba przyjaciół na Facebooku rośnie

Idea „szóstego stopnia oddalenia” pierwszy raz pojawiła się w 1929 roku, w krótkiej opowieści węgierskiego pisarza, a spopularyzował ją film „Szósty stopień oddalenia” z Donaldem Sutherlandem i Stockardą Channing (nominowaną za tę rolę do Oscara). Głównym tematem tego filmu jest tożsamość człowieka jako jednostki na równi ze stosunkami międzyludzkimi. Z każdym rokiem te stosunki się zacieśniają. Obecnie dokładny stopień oddalenia jest oszacowany na 4.74. Wychodzi na to, że masz znajomych nawet na Syberii! Jeśli zamkniemy się w obrębie jednego kraju, liczba ta spada do 3. W Polsce każdy z nas jest znajomym znajomego!

Cztery stopnie oddaleniaCztery stopnie oddalenia

Facebook jest zjawiskiem globalnym, ale co interesujące, jednocześnie lokalnym. Ludzie mają tendencje do zamykania się w mniejszych kręgach i do nawiązywania nowych znajomości w ich obrębie. Naszymi znajomymi są ludzie w podobnym wieku oraz mieszkańcy najbliższej okolicy. 84% nowych kontaktów na Facebooku jest nawiązywanych między użytkownikami z tego samego kraju. Sieć portalu społecznościowego odzwierciedla strukturę małej społeczności jaką budujemy w życiu realnym. W tym samym czasie, Facebook łączy ludzi, którzy są bardzo daleko od siebie i sprawia, że ten dystans ciągle się zmniejsza. Za ile lat będziemy mogli mówić o idei „dwóch stopni oddalenia”?

Link do źródła.

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?