0
EN

Blog o marketingu internetowym

23 października 2013 | Szymon Lisowski

Uporządkuj swój News Feed na Facebooku - krótki poradnik krok po kroku

Codziennie przez Facebookowy News Feed przewijają się setki, może nawet tysiące informacji - posty, zdjęcia, linki, wydarzenia, oferty. Dlaczego wyświetlane są nam te, a nie inne treści, dlaczego posty niektórych znajomych w ogóle do nas nie docierają, a niektóre pojawiają się kilkukrotnie? Czy możemy zmusić Facebooka do filtrowania treści tak, żeby otrzymywać tylko te, które naprawdę są dla nas istotne?

Facebook udostępnia kilka funkcjonalności, które nie zostały jednak jeszcze docenione, a które odpowiednio wykorzystane pomogą w uporządkowaniu naszych aktualności. Te narzędzia to np. listy znajomych i listy zainteresowań. Oprócz nich możemy skorzystać z opcji “ukrywania” mało istotnych informacji.

Listy znajomych - co to i po co?

Listy znajomych dostępne w obecnej formie to odpowiedź Facebooka na “kręgi”, które znajdziemy w Google+, ich działanie jest bardzo podobne i mają tę samą funkcję - filtrowanie i grupowanie treści. Każda z list znajomych otrzymuje swojego “walla”, na którym wyświetlane są tylko informacje związane z osobami znajdującymi się na danej liście. Pozwala to na wygodną organizację znajomych i szybkie przeglądanie treści. Listy pozwalają nam także przejąć kontrolę nad tym, co pokazuje się w naszych aktualnościach.

Listy automatyczne

Na dobry początek przygody z listami znajomych Facebook proponuje nam kilka list automatycznych. Listy automatyczne tworzone są na podstawie wspólnych cech, które łączą nas z naszymi znajomymi np. wspólna szkoła lub uczelnia, miejsce pracy lub miejsce zamieszkania, a także łączące nas relacje (lista “rodzina”).

Listy bliższych i dalszych znajomych

Od Facebooka otrzymujemy także listy “bliscy znajomi” i “dalsi znajomi”, które możemy sami uzupełnić. Na ich podstawie Facebook określa priorytet informacji pochodzących od osób z każdej z list. W ten sposób na naszym News Feedzie pokazywane będą w znacznie większym stopniu aktualności dotyczące naszych bliższych znajomych, a te od dalszych ukrywane. Czy nasi znajomi dowiedzą się, że znaleźli się na którejkolwiek z naszych list? Odpowiedź brzmi: “nie”. Listy znajomych i ich podgląd są dostępne tylko dla tworzącego dane listy, a znajomi nie otrzymują powiadomienia, czy i na którą z list trafili.

Często zdarza się nam stawać przed dylematem dodania kogoś do grona znajomych w obawie przed zbędnym kontentem, który może generować. Dodając go do listy “dalszych znajomych” zapobiegniemy temu zjawisku, a jednocześnie nie wywołamy u niego mieszanych uczuć odrzucając jego zaproszenie. :)

Listy bliższych i dalszych znajomych..Listy bliższych i dalszych znajomych..

Własne listy znajomych

Ponieważ podział na bliższych i dalszych znajomych może okazać się zbyt ogólny (brakuje miejsca chociażby dla znajomych z grupy pośredniej), warto jest utworzyć własne listy znajomych dostosowane do swoich potrzeb. Możemy stworzyć osobne listy dla kontaktów służbowych, dla znajomych poznanych podczas konkretnych wydarzeń lub związanych z określonym projektem. Mamy pełną dowolność w tworzeniu i możliwość maksymalnej personalizacji list. Takie rozwiązanie pozwoli nam oczyścić News Feed z postów i aktywności znajomych, z którymi nie kontaktujemy się regularnie, a w razie potrzeby pozwoli szybko sprawdzić co u nich słychać.

Lista “ograniczenie dostępu”

Lista umożliwia ograniczenie niektórym znajomym dostępu do publikowanych przez nas treści bez konieczności blokowania lub usuwania ich z grona znajomych. Osoby dodane do tej listy nie są informowane o fakcie znalezienia się na niej i mają dostęp jedynie do informacji publikowanych przez nas publicznie, a więc tylko do tych, które dostępne są nawet dla niezalogowanych osób.

Ograniczenie dostępu.Ograniczenie dostępu.

Zaawansowane ustawienia list znajomych

Na każdej z list znajomych możemy dokładnie określić jakiego rodzaju informacje od znajomych z danej listy chcemy otrzymywać.

Zarządzanie listami znajomych.Zarządzanie listami znajomych.

Jeżeli mamy grupę znajomych, którzy publikują ciekawe posty, ale nie interesują nas ich zdjęcia lub aktywności w grach, możemy sprecyzować to w ustawieniach zarządzania listą w “typach informacji”. Analogicznie, jeżeli mamy listę znajomych, którzy wyszukują w sieci ciekawe artykuły, możemy ustawić wyświetlanie informacji o ich komentarzach i polubieniach. Podział znajomych ze względu na rodzaje ich aktywności też może okazać się dobrym pomysłem.

Publikowanie treści do konkretnych odbiorców

Listy znajomych pozwalają nie tylko kontrolować informacje, które trafiają do nas ale także precyzyjnie określić grupę odbiorców dla treści, które sami publikujemy.

Wybieranie grupy odbiorców.Wybieranie grupy odbiorców.

W tym przypadku publikowany post zobaczą tylko osoby znajdujące się na liście bliskich znajomych. Korzystanie z tej funkcji może okazać się bardzo przydatne w przypadku, kiedy będziemy chcieli wysłać informację tylko do konkretnych znajomych z pominięciem pozostałych osób.

Wybieranie grupy odbiorców.Wybieranie grupy odbiorców.

Listy zainteresowań

Listy zainteresowań pozwalają na stworzenie tematycznych tablic, na których pojawią się wszystkie aktualności z przypisanych do danych list stron. Główną zaletą jest możliwość obserwowania stron bez konieczności lubienia ich na Facebooku. W ten sposób możemy np. monitorować konkurencję lub też stworzyć listę, która będzie stanowić źródło branżowych wiadomości, inspiracji lub bazę kontentu dla naszego fan page’a lub strony. Stworzenie listy zainteresowań pozwala na ominięcie filtrowania treści przez Edge Rank, korzystając z nich możemy być pewni, że nie ominą nas żadne aktualizacje ze śledzonych stron.

Listy zainteresowań możemy udostępniać znajomym przesyłając link. Oczywiście możemy stworzyć także listy prywatne, widoczne tylko dla nas. Osobom zainteresowanym mediami społecznościowymi polecamy szczególnie FACEBOOK Experts & Resources! oraz listę Branża.

Listy zainteresowań.Listy zainteresowań.

Lista “obserwowanie”

Na tej liście znajdują się osoby, które dodaliśmy do obserwowanych. Wszystkie posty oraz aktywności udostępniane przez nich publicznie znajdą się na ścianie tej listy. Funkcja obserwowania jest idealnym rozwiązaniem dla osób publicznych, które chcą dzielić się swoimi treściami z innymi użytkownikami bez dodawania ich do znajomych czy też tworzenia osobnego fan page’a.

Obserwuj publiczne osoby.Obserwuj publiczne osoby.

Szybki dostęp do list

Zarówno listy znajomych jak i listy zainteresowań możemy umieścić w zakładce “ulubione”, która wyświetla się w górnej części lewej kolumny. Umieszczenie list w “ulubionych” pozwala na szybkie przełączanie list między sobą i szybki dostęp do najważniejszych informacji.

Sekcja ulubionych.Sekcja ulubionych.

Ukrywanie niechcianych reklam i postów

Jeżeli przez nasz News Feed regularnie przewijają się te same nie interesujące nas sponsorowane posty i reklamy, możemy je ukryć. Ukrywając reklamy “uczymy” Facebooka, które treści reklamowe są dla nas ciekawe, a których wolelibyśmy nie oglądać. O ile całkowite wyeliminowanie sponsorowanych postów nie jest możliwe, o tyle możemy mieć realny wpływ na to, jakiego rodzaju reklamy zobaczymy.

Ukrywanie reklamy.Ukrywanie reklamy.
Ukrywanie reklamy.Ukrywanie reklamy.

Np. ukrywając reklamę pochodzącą z banku informujemy Facebooka, że nie interesuje nas tematyka finansów i ilość reklam z tej kategorii (przynajmniej teoretycznie) zostanie zredukowana w naszych akutalnościach. Możemy także skorzystać z ankiety Facebooka, w której sprecyzujemy co chcemy oglądać na News Feedzie.

Ankieta Facebooka.Ankieta Facebooka.
Ankieta Facebooka.Ankieta Facebooka.

Aby uruchomić ankietę musimy wybrać post, którego treść jest dla nas mało istotna i ukryć go. Możemy ukryć pojedynczy post lub też wszystkie posty z danej strony.

Ukryj post.Ukryj post.

Po kliknięciu odpowiedniej opcji wyświetli się okno potwierdzające wraz z możliwością wypełnienia pełnej ankiety.

Wypełnij ankietę.Wypełnij ankietę.

“Odlubienie” i ukrywanie z aktualności

“Odlubienie” to najprostsza metoda eliminacji nieporządanych treści. Przez kilka lat aktywności na Facebooku uzbierałem w swojej kolekcji polubionych wiele “śmieciowych” stron, które zasypywały mój News Feed tzw. “lolcontentem”, najczęściej kopiowanym z innych stron. W efekcie jeden i ten sam obrazek przewijał się kilka razy w ciągu tygodnia przez ścianę aktualności. Żeby cofnąć swoje polubienie wystarczy odwiedzić zakładkę polubionych stron i wybrać te, z którymi nie chcemy mieć już nic współnego. Jeżeli nie chcemy cofać polubienia możemy odznaczyć opcję “pokaż w aktualnościach”.

Ukrywanie w aktualnościach.Ukrywanie w aktualnościach.

Ukrywanie postów z grup

Będąc członkiem dużej i aktywnej grupy możemy doświadczyć zalania News Feedu aktualnościami związanymi z nowymi postami na jej stronie. Jeśli treści te nie są dla nas na tyle ważne aby pojawiały się na bieżąco w naszych aktualnościach, a jednocześnie nie chcemy całkowicie opuszczać grupy, możemy podobnie jak w przypadku reklam ukryć posty. Od teraz nie będą wyświetlane na News Feedzie, a dostępne będą jedynie wewnątrz grupy.

Ukrywanie postów z grup.Ukrywanie postów z grup.

Żeby dobrze uporządkować treści na naszym News Feedzie potrzeba kilku godzin, warto jednak poświęcić ten czas by w przyszłości móc cieszyć się wysokiej jakości i porządanym kontentem na naszej “stronie głównej”. Podane przykłady są jedynie próbką możliwości jakie dają nam listy znajomych czy też listy zainteresowań. Jestem przekonany, że każdy znajdzie najbardziej właściwy dla siebie sposób ich wykorzystania i personalizacji. W następnym artykule opiszę co i dlaczego na Facebooku rozprasza i odciąga nas od pracy najbardziej. Powiem też co możemy zrobić, żeby temu zapobiec. Odpowiednio skonfigurowane ustawienia Facebooka to podstawa! :)

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?