0
EN

Blog o marketingu internetowym

4 marca 2010 | Bartłomiej Rak

Power Point? Wypróbuj Prezi!

Ileż to razy każdy z nas tworzył różne prezentacje w popularnym Power Pointcie. Najwyższa pora, aby wnieść trochę świeżości w prezentacyjne poczynania - wypróbujcie Prezi, ciekawe narzędzie, które znajdziecie pod adresem prezi.com.

Pewnie wielu z Was o Prezi słyszało już nie raz (osoby te z tego wpisu nie dowiedzą się niczego nowego), ale wiem że sporo osób żyje ciągle w nieświadomości ;) Ten wpis kieruję właśnie do nich!

Chciałbym przedstawić Wam internetowe narzędzie do tworzenia prezentacji - prezi.com. Idea Prezi oparta jest na „mapie” na której w bardzo prosty sposób umieszczamy treści, które chcemy zaprezentować. Przeglądanie prezentacji odbywa się na zasadzie przeskakiwania po kolejnych punktach na mapie wg ściśle określonej ścieżki. Każdy taki punkt zostaje zoomowany na ekranie i w ten sposób przeglądamy całą mapę i jednocześnie naniesione na nią informacje. Zobaczcie prostą prezentację przygotowaną właśnie z użyciem powyższego narzędzia (powinna ona rozwiać wszelkie wątpliwości):


Prezi jest narzędziem komercyjnym - jednak na pewnych warunkach udostępniona jest również wersja darmowa. Cennik i możliwości danej wersji możecie znaleźć tutaj. Istnieje również specjalnie przygotowana licencja do celów akademickich - przeczytacie o niej tutaj. Założenie konta użytkownika w Prezi to standardowy proces także nikomu nie powinien sprawić trudności.

Po zalogowaniu naszym oczom ukazuje się system zarządzania kontem oraz naszymi prezentacjami. Ponieważ to nasz „pierwszy raz” powinniśmy zacząć od stworzenia prezentacji. Klikamy więc na button „Create New Prezi”. System poprosi nas o podanie tytułu oraz opisu prezentacji. Będziemy mogli również wybrać jeden z kilku motywów graficznych:

PreziPrezi

Po uzupełnieniu powyższych danych klikamy przycisk Create. W naszym panelu pojawi się prezentacja opisana „Open me” - co niezwłocznie robimy. Kolejne krok jest dość logiczny: Open -> Open. Naszym oczom ukaże się mapa (nasze miejsce pracy) wraz z menu nawigacyjnym (lewy górny róg strony):

PreziPrezi

Tworzenie prezentacji w Prezi jest bardzo proste. W pierwszym kroku wprowadzamy informacje, które chcemy zaprezentować, następnie rozmieszczamy je na mapie dodając odpowiednie elementy graficzne. Ostatnim krokiem jest ułożenie ścieżki przejścia po prezentacji. Efekt może wyglądać tak:

PreziPrezi

Stworzenie prostej prezentacji nie zajmuje więcej niż godzinkę. Oczywiście aby w pełni wykorzystać możliwości Prezi potrzeba pewnej wprawy, na szczęście jednak w sieci jest mnóstwo materiałów z cyklu Tips & Trics:


Prezentację przygotowaną za pośrednictwem Prezi można oglądać przez internet, jak i w trybie offline. Narzędzie umożliwia nam pobranie przygotowanych prezentacji oraz ich zapis na dysku. Rozmiar pliku prezentacji jest zbliżony do rozmiaru prezentacji przygotowanej w Power Pointcie, nie jesteśmy jednak w żaden sposób związani technologią - prezentację stworzoną w Prezi oglądniemy na każdym komputerze z zainstalowanym Flashem.

Jestem przekonany, że wystarczy tylko chwila obcowania z Prezi, aby przekonać się, że jest to świetne narzędzie, które w popularnych zastosowaniach swobodnie może konkurować z Power Pointem Microsoftu. Prezi w momencie pojawienia się na rynku zebrało bardzo pozytywne opinie na całym świeci. Prostota działania, intuicyjności interfejsu, mobilność oraz interaktywność aplikacji co dnia przysparzają jej nowych zwolenników. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że od kilku dni również ja do nich należę.

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?