0
EN

Blog o marketingu internetowym

Jan Paweł II na Facebooku

Wczoraj informowaliśmy, na naszym fan page'u, że Watykan zdecydował się promować postać polskiego papieża Jana Pawła II w social mediach, przed zbliżającą się beatyfikacją. W ramach działań uruchomiona została oficjalna strona w serwisie Facebook oraz kanał w serwisie Youtube.

Z materiałów prasowych jakie dotarły na naszego kraju możemy się dowiedzieć, iż u podstaw takiej decyzji Watykanu leży ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się facebookowa strona pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. - Odkryliśmy, że Facebook służy nie tylko wymianie informacji, ale także tworzeniu wspólnoty - powiedział bp Paul Tighe, sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu (szukałem tej strony, ale niestety nie znalazłem - może ktoś z Was dysponuje linkiem?). Strona JPII będzie prowadzona w kilku językach i ma za zadanie promować nie tyle samą beatyfikację, co postać polskiego papieża w ogóle.

Jan Paweł II na FacebookuJan Paweł II na Facebooku

O zbliżających się zmianach w wykorzystaniu mediów elektronicznych przez duszpasterzy i ogólnie Kościół można było usłyszeć podczas Orędzia Benedykta XVI na 44. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: Aby dać adekwatną odpowiedź na te pytania w świecie ulegającym wielkim przemianom kulturowym, szczególnie widocznym w młodym pokoleniu, trzeba korzystać z możliwości, jakie stwarzają zdobycze technologiczne. Świat cyfrowy, dostarczający środków, które dają niemal nieograniczoną zdolność wyrazu, pozwala w nowy sposób odczytywać Pawłowe wezwanie: «Biada mi (…), gdybym nie głosił Ewangelii» (1 Kor 9, 16). Wraz z upowszechnianiem się nowych technologii obowiązek głoszenia nie tylko wzrasta, ale staje się coraz bardziej naglący i wymaga bardziej umotywowanego i skutecznego zaangażowania. Kapłan znajduje się zatem jakby na początku «nowej epoki», bowiem im bardziej nowoczesne technologie będą budować coraz ściślejsze relacje i im bardziej świat cyfrowy będzie rozszerzać swoje granice, tym bardziej będzie on musiał uwzględnić to wszystko w pracy duszpasterskiej, zwielokrotniając swoje zaangażowanie, by wykorzystać media w służbie Słowa.

Facebook to nie pierwsza aktywność Watykanu w sieci. Stolica Apostolska własne kanały ma także w serwisach YouTube i Twitter. Powstanie oficjalnego fan page'a polskiego papieża zbiegło się z zapowiedziami uruchomienia nowego portalu informacyjnego Stolicy Apostolskiej - na początek po angielsku i włosku. Start serwisu przewidziany jest na okres Świąt Wielkanocnych. W serwisie będzie można znaleźć zebrane informacje ze wszystkich watykańskich mediów, czyli z radia, telewizji oraz dziennika L’Osservatore Romano. Dobry krok, bo dotychczasowy serwis woła o „pomstę do nieba”. To jednak nie koniec internetowej ofensywy Watykanu, który w niedalekiej przyszłości ma w planach uruchomienie kolejnych blogów i mikroblogów, tak aby dotrzeć do jak największej ilości odbiorców.

Ciekawe jak będzie wyglądała strategia komunikacji. Do tej chwili mogliśmy zaobserwować animację obu nowych profili polegającą na publikowaniu ciekawych informacji, filmów i zdjęć z życia Jana Pawła II. Sporo takich materiałów znajduje się zapewne w archiwum mediów watykańskich. Nie wszystkie są powszechnie znane. Możemy więc liczyć na pojawienie się ciekawych „perełek” z trwającego 27 lat pontyfikatu.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja 2011 roku. Korzystając z materiałów dostępnych w serwisie Youtube zobaczmy jak to wszystko się zaczęło:

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?