0
EN

Blog o marketingu internetowym

16 grudnia 2011 | Karina Swachta

Wehikuł czasu to byłby cud…

Facebook wprowadził nowy interfejs – Timeline, który Mark Zuckerberg zaprezentował już we wrześniu na konferencji f8. Na razie testują go chętni (możesz być jednym z nich), ale „pod choinkę” Fejsbóg automatycznie włączy nowy profil wszystkim użytkownikom.

Rewolucja na Facebooku wywołała już sporo kontrowersji. We wrześniu firma Timelines pozwała najbardziej znany portal społecznościowy za naruszenie prawa związanego z nazwą. Jego twórcy w specjalnym oświadczeniu wyjaśniają, że nie chcą z nikim walczyć (postęp w sprawie można śledzić na facebookowym fanpage’u!), ale pragną strzec marki, na którą wiele osób pracowało przez lata. Timelines oferuje usługę prowadzenia multimedialnego zapisu wydarzeń. Oś czasu jest tematem wielu zagorzałych dyskusji, w których tyle samo przeciwników, co zwolenników. W końcu Facebook ma ponad 800 milionów użytkowników!

Wehikuł czasu TimelineWehikuł czasu Timeline

Czym jest Timeline?

To nowy interfejs twojego profilu, który w chronologiczny i przejrzysty sposób prezentuje całą twoją aktywność na Facebooku. Wszystkie najważniejsze wydarzenia z twojego życia, będą znajdować się na jednej stronie. Oś czasu zapewnia szybkie i łatwe dotarcie do wydarzeń z przeszłości. W poprzedniej wersji przeglądanie archiwalnych publikacji, polegało na zanurzaniu się w czeluściach ściany. Musiałeś grzebać w całej jej zawartości, jeśli chciałeś znaleźć więcej informacji na temat danej osoby. Facebook postanowił zapewnić ci, jak najlepsze narzędzie do stworzenia internetowej wizytówki i pokazania, kim naprawdę jesteś. Zespół popularnej społecznościówki wysnuł prosty wniosek z wieloletnich obserwacji zachowań użytkowników: ludzie czują się bardzo zaangażowani w wygląd swoich profili - poświęcają dużo czasu na porządkowanie faktów ze swojego życia. Express yourself to główne hasło, które było sztandarem tworzenia timeline’a. W pełnym wyrażeniu tego, kim naprawdę jesteś, pomoże ci oś czasu, a także nowe aplikacje. Jak powiedział Zuckerberg: Chcemy stworzyć miejsce, w którym użytkownik będzie się czuł jak w domu.

Za każdą strategią marketingową kryje się psychologia. Nowy interfejs uderza w bardzo silne uczucie, jakim jest nostalgia. Psycholodzy są zdania, że tęsknota za przeszłością wpływa na człowieka bardzo pozytywnie, a wręcz kojąco. To uczucie, które odczuwają ludzie w każdym wieku i w każdej kulturze. Przeglądamy wydarzenia z przeszłości (urodzinowe wpisy, miłe zaczepki, osiągnięcia), a nasza samoocena podnosi się automatycznie. Na portalu społecznościowym zamieszczamy głównie posty, dotyczące miłych chwil naszego życia. Studiowanie osi dobrych dni, zapewni nam pozytywny nastrój oraz sprawi, że będziemy częściej zaglądać na swoje konto.

Idą zmiany

Najbardziej zauważalną zmianą jest duże zdjęcie w tle. Ta wizualna wizytówka ma oddawać twoją wyjątkowość. Tutaj znajdziesz gotowe obrazy, które możesz wykorzystać na swoim profilu. Jeśli jesteś indywidualistą, możesz stworzyć własne tło. Wiele osób uważa, że nowy interfejs za bardzo przypomina wygląd profilu na MySpace. Do tej pory, wszystkie facebookowe konta wyglądały na pierwszy rzut oka bardzo podobnie. MySpace zapewnia osobom tam zarejestrowanym większą szansę na wyróżnienie się z tłumu. Facebook poszedł śladem starej konkurencji, dając użytkownikom większe możliwości kreowania indywidualnego wizerunku w sieci.

Kolejną rewolucją jest zgrupowanie wszystkich informacji o użytkowniku w jednym miejscu tak, aby były widoczne od razu. Znajdą się tam podstawowe dane, ale także informacje o tym, co lubisz czy gdzie podróżujesz. Może profil na Facebooku zastąpi kiedyś tradycyjne CV? Bardzo podoba mi się aplikacja mapa. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla osób, które dużo jeżdżą po świecie. Zaznaczając miejsce na mapie, do wyboru masz opcje: Byłem tutaj, Byłem tutaj na wycieczce lub Mieszkałem tutaj. Każdy znacznik możesz wzbogacić o zdjęcia oraz opisy.

Timeline wycieczkaTimeline wycieczka

Nawigacja po portalu jest dużo łatwiejsza, zarówno między aplikacjami, jak i datami. W teorii to wygląda bardzo fajnie, ale w praktyce trochę zawodzi. Klikasz w daną datę, a przekierowanie następuję do innej. Jednak użytkownicy, którzy aktywnie korzystają z Facebooka, będą mieli zdecydowanie łatwiej. Już widziałam kilka wpisów typu „wreszcie będę mógł znaleźć stare posty”.

Timeline nawigacjaTimeline nawigacja

Timeline nawigacjaTimeline nawigacja

Kwestia prywatności na pierwszym miejscu

Największą obawę budzi to, że wiele prywatnych informacji wypłynie na wierzch. Użytkownicy mogą być zbyt zajęci szukaniem odpowiedniego zdjęcia na tło i porządkowaniem swojej linii życia, aby skupiać się na ustawieniach prywatności. Wielu z nich będąc w ferworze zmian, upubliczni informacje, którymi nie powinni się dzielić. Pamiętaj, że możesz kontrolować wszystkie treści, jakie zamieszczasz na swoim profilu. Warto przed opublikowaniem nowego profilu, przejść 7 dniowy okres przejściowy, podczas którego tylko ty będziesz widział zawartość swojej osi czasu. To daje możliwość dopracowania wyglądu profilu, ale przede wszystkim przeanalizowania kwestii prywatności.

Facebook coraz bardziej dba o to, aby użytkownicy czuli, ze ich prywatność jest strzeżona. Od ciebie zależy, co znajdzie się na osi czasu. Możesz usunąć lub ukryć wybrane wydarzenie. Wsiadasz w facebookowy wehikuł czasu i w sekundę cofasz się do dnia, o którym chcesz zapomnieć. Chociaż sformułowanie usuń wydarzenie z życia brzmi trochę niefortunnie…

Timeline usuńTimeline usuń

Będziesz decydował także o tym, kto zobaczy dany post:

Kto zobaczy Twój wpisKto zobaczy Twój wpis

Informacje podstawowe również możesz edytować i określać ich status:

Timeline informacjeTimeline informacje

Zarządzać swoją osią czasu, możesz także w ustawieniach prywatności:

Timeline ustawieniaTimeline ustawienia

Każdy użytkownik może subskrybować treści z twojego profilu, dlatego warto zastanowić się, ustawiając status publiczny danego wpisu.

W prawym górnym rogu każdego wpisu w linii czasu, znajdują się dwie ikony – gwiazdka oraz ołówek. Jeśli klikniemy gwiazdkę, wpis zajmie dwie kolumny. Możesz tak wyróżniać posty, które chcesz oznaczyć, jako ważne. Za pomocą ołówka możesz zmieniać ustawienia wpisu, usuwać go lub ukrywać. Każde utajenie postu, można zawsze cofnąć. Dziennik aktywności to miejsce (dostępne tylko dla ciebie), gdzie znajdują się wszystkie wpisy. Tam również możesz nimi zarządzać i określać, czy mają być widoczne na linii czasu. Zawsze możesz sprawdzić, kto oprócz twoich znajomych będzie mógł oglądać dany album czy post.

Dziennik aktywności TimelineDziennik aktywności Timeline

Facebook chce wyciągnąć od nas jak najwięcej informacji. Jeśli pragniesz uzupełnić swój życiorys, do czego zachęcają puste pola, wystarczy, że klikniesz na linię w wybranym miejscu. Rozwinie się lista z proponowanymi wydarzeniami, z których kilka wywołało u mnie atak śmiechu. Z listy możesz wybrać opcję nowe dziecko. Zaznacz koniecznie, z kim je masz, określ jego lokalizację (?) lub oznacz jego płeć, jako nieokreśloną.

Timeline wydarzeniaTimeline wydarzenia

Timeline wydarzeniaTimeline wydarzenia

Timeline wydarzeniaTimeline wydarzenia

Po skończonej transformacji, sprawdź wszystkie ustawienia prywatności. Jak dowiedzieć się, co dokładnie widzą inni użytkownicy? Przejdź do swojego profilu i kliknij symbol „zębatki” (po prawej stronie, pod zdjęciem w tle). Z menu rozwijanego wybierz opcję Wyświetl jako… Wtedy wyświetli się publiczny widok profilu. Możesz także sprawdzić, jak ten profil widzi konkretna osoba, wybierając ją z listy.

Timeline został oddany w ręce użytkowników. Wszystko zależy od tego, jak zostanie przez nich wykorzystany, czyli jak wykorzystam go ja czy ty. Mamy do wyboru dwie opcje. Możemy stworzyć ciekawe wizytówki albo zaspamować swoje życie nieistotnymi szczegółami, takimi jak złamana kość czy pierwsze szczeknięcie naszego psa.

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?