0
EN

Blog o marketingu internetowym

23 marca 2017 | Łukasz Dębski

360 stopni - przykłady wykorzystania i sprzęt

🔎 [Aktualizacja artykułu: 3.08.2018]

Wideo oraz zdjęcia 360 stopni od jakiegoś czasu pojawiają się na naszych tablicach na Facebooku coraz częściej. Facebook zapowiedział, że sami także będziemy mogli dodawać tego rodzaju treści do serwisu.

Wideo 360° na Facebooku dostępne było już od września 2015 roku, jednak tylko dla wybranych (np. jako element promocyjny Gwiezdnych Wojen - można było znaleźć się w statku kosmicznym lecącym przez pustynię). Temat materiałów sferycznych stał się szczególnie popularny od zeszłorocznej konferencji produktowej Facebooka F8, na której przedstawiono m.in. urządzenie umożliwiające tworzenie takich zdjęć (Facebook Surround 360). Aktualnie zdjęcia 360° możemy zrobić zwykłym aparatem z telefonu, a wideo 360° nagrać specjalistyczną, niedrogą kamerą. Zachęcam jednak do podejrzenia, jak wygląda genialna machina do robienia zdjęć sferycznych, Facebook Surround 360:

 

Wykorzystanie aparatu w telefonie

Zdjęcie 360° zrobimy uruchamiając na telefonie darmową aplikację Google Street View. Po jej uruchomieniu musimy wybrać opcję „Aparat” i postępować zgodnie ze wskazówkami na telefonie - po prostu przesuwać się w lewo i najeżdżać na tworzące się automatycznie pomarańczowe punkty. Po zrobieniu pełnego obrotu aplikacja w kilka sekund łączy punkty i tworzy zdjęcie 360.

Aplikacja Street View jak robić zdjęcia sferyczne

Jeżeli wystarcza nam zdjęcie 180° to można skorzystać z dostępnej na wszystkich telefonach funkcji „zdjęcie panoramiczne” - dzięki niej stworzymy zdjęcie, które będzie można oglądać w szerszej perspektywie, obracać, ale tylko w półokręgu, w 180°.

UWAGA! - zauważyłem, testując opcję panoramy na kilku modelach telefonów, że nie zawsze zdjęcie zostanie odpowiednio wgrane do serwisu i będzie je można swobodnie przesuwać. Nowsze modele iPhone oraz Samsunga obsługują ten format bez problemu.

Wykorzystanie kamery 360

Jeżeli zdjęcia 360 spodobają się nam na tyle, że będziemy chcieli robić je dosyć często, to warto będzie zainwestować w specjalistyczny sprzęt. Kamery 360 są coraz bardziej popularne, a ich cena nieustannie spada. Pamiętam, że jeszcze w połowie 2016 roku jeden z popularniejszych sprzętów, kamera Samsung Gear 360, kosztowała 1500 zł. Aktualnie można ją znaleźć już za 999 zł. Kamera charakteryzuje się tym, że ma dwa obiektywy, które robią dwa zdjęcia w 180° i następnie są one łączone w jedno, zdjęcie 360. Nie musimy nic ustawiać, obrabiać - dzieje się to automatycznie.

Aby zrobić zdjęcie kamerą najczęściej ściągamy sobie na smartfona aplikacje obsługującą kamerę lub możemy skorzystać ze wspominanej wyżej aplikacji Google Street View (opcja „Połącz aparat sferyczny”). Zdjęcie robi się w kilka sekund i połączone, gotowe do opublikowania, ląduje w naszej Galerii.

 

Jak nakręcić i odtworzyć film 360?

Filmy w technologii 360 bez problemu nakręcimy kamerami 360, które robią zarówno zdjęcia, jak i filmy. Potrzebny będzie nam tylko dobry statyw do kamery. Następnie stawiamy ją w odpowiednim miejscu i nagrywamy lub idziemy przed siebie trzymając kamerę w ręku. Nagrany film otrzymujemy już połączony i gotowy do opublikowania na serwisie społecznościowym (Facebook lub YouTube).

Jak tworzyć filmy 360 na telefonach z systemem Android czy iOS? Tutaj zadanie jest utrudnione. Istnieją w Sieci tutoriale, które podpowiedzą nam jak uruchomić jednocześnie przednią i tylną kamerę, ale jakość nagrań będzie zostawiała wiele do życzenia. Dlatego też jeżeli chcemy tworzyć video 360 polecam zainwestować w odpowiednią kamerę.

Za to oglądanie filmów sferycznych na telefonie jest czystą przyjemnością! Wykorzystując zawarte w telefonie czujniki, możemy przesuwać telefon w lewo, w prawo, do góry czy na dół i czuć się tak, jakbyśmy byli w danym miejscu i ruszali głową. Nie wierzycie? Odtwórzcie sobie to wideo 360° na telefonie i poczujcie się jak gość przecudownej Wyspy Hamilton (Australia):

Filmy w technologii 360 można obejrzeć oczywiście także na YouTube. YouTube już od początku 2015 roku stworzył swój kanał YouTube.com/VR, na którym udostępnia ciekawe filmy 360. Otwierając je na pełnym ekranie możemy poczuć się, jak widz meczu Realu Madryt, uczestnik rockowego koncertu czy pasażer podwodnego statku. Aktualnie dostępne są już filmy 360 nagrywane w technologii 4K, dzięki czemu widzimy w bardzo dobrej jakości każdy element na filmie. Sprawdź:

Firmy wykorzystują technologię filmów 360 na wiele różnych sposobów. Należy pamiętać, że taka technologia umożliwia nam przedstawienie naszych produktów/usług w zupełnie nowy sposób, a dodatkowo daje możliwość wejścia z nim w taką interakcję, jaka jeszcze 2 lata temu, nie była dostępna szerzej.

1. Pokaż swoje produkty w nowej perspektywie

2. Przeżyj przygodę w nowej perspektywie

3. Promuj wybrane destynacje

 

Przykłady wykorzystania zdjęć 180 stopni

Firmy równie chętnie wykorzystują w swojej komunikacji zdjęcia panoramiczne – pokazują w ten sposób dodatkowe informacje o produktach/usługach, a nawet organizują specjalne konkursy! Zainteresowany użytkownik może kliknąć i przesunąć grafikę w prawo lub w lewo, aby dowiedzieć się więcej.

 

Przeglądanie zdjęć i wideo w okularach do VR

Pełnię wrażeń i emocji, które może dostarczyć technologia sferycznych materiałów, zapewnią specjalne okulary do wirtualnej rzeczywistości (VR), które umożliwiają oglądanie wideo 360 czy zdjęć 360.

Sprzęt ten kosztuje od kilku złotych do kilku tysięcy złotych - najtańsze będą kartonowe okulary od Google (które tak naprawdę można zrobić samemu!) poprzez popularne okulary od Samsunga - Gear VR za 400 zł, aż do sprzętów z wbudowanym ekranem za ponad 3 tys złotych.

Okulary te sprawiają, że doświadczenie ze zdjęciami czy wideo 360 staje się jeszcze mocniejsze - tutaj ruszając głową możemy czuć się tak, jak byśmy byli na miejscu i rozglądali się dookoła! Zobacz, jak Samsung wykorzystał tę funkcję:

Facebook widząc, że Samsung VR jest bardziej popularny niż Oculus (na pewno gra tutaj rolę niższa cena) wprowadził aplikację Facebook 360 dla Gear VR. Dzięki temu wideo oraz zdjęcia 360 będą jeszcze łatwiej odtwarzane na sprzęcie Samsunga. Aplikacja będzie pozwalała na przeszukiwanie biblioteki najpopularniejszych treści nagranych w technologii 360, oglądanie treści 360 opublikowane przez naszych znajomych, zapisywanie treści i dodawanie tego rodzaju treści do swojej tablicy na Facebooku.

 

Podsumowanie

Człowiek wyjątkowo lubi treści audiowizualne - ludzki mózg przetwarza je o wiele szybciej niż tekst. Wideo i zdjęcia 360 dają większą możliwość znalezienia się w danym miejscu, sytuacji czy z danym produktem i wejścia z nim w interakcję. Sprzęt do tworzenia treści 360 jest na tyle tani, że może być dostępny dla każdego i widać, że firmy coraz częściej z tego korzystają (wideo 360), tworząc niezapomniane doświadczenia dla klienta.

Aby stworzyć zdjęcie 360 stopni potrzebujemy najpierw zrobić kilka zdjęć (w miarę możliwości z użyciem statywu) obracając się dookoła siebie. Zdjęcia powinni nakładać się na siebie. Następnym krokiem w Photoshopie jest użycie funkcji Photomerge, która pozwala składać zdjęcia. Użycie funkcji 3D umożliwia utworzenie panoramy 360 stopni. Tak stworzone zdjęcie warto jeszcze uzupełnić o dane EXIF, metadane, które podają m.in. wielkość pliku, lokalizację, informacje o danych autorskich czy to, co znajduje się na zdjęciu.

Zobacz przykładowe wykorzystanie takich zdjęć:

Więcej informacji i szczegółów dotyczących tworzenia zdjęć panoramicznych w Photoshopie znajdziecie w artykule z działu Pomocy Adobe.

Ściąga - TOP6 sprzęt

Jaki sprzęt wybrać do tworzenia zdjęć i video 360?

Źródła

1. Facebook surround 360 - www.theverge.com
2. Facebook 360 for gear vr - newsroom.fb.com

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?