Jak zrobić chatbota z AI? | Chatfuel + DialogFlow
"Nie rozumiem, czy możesz potwórzyć?". To prawdopodobnie jedna z najczęściej wysyłanych wiadomości przez boty na Messengerze.
Buduje to w nas błędne przekonanie, że inteligentne maszyny są tak naprawdę głupie. W wielu przypadkach chatbot posiada informacje, których potrzebuje użytkownik, ale nie rozumie zadawanych mu pytań.
Jak rozwiązać ten problem?
Boty to drzewa decyzyjne. Im więcej treści, tym więcej rozgałęzień trzeba stworzyć. Takie aplikacje są efektywne, tylko jeśli użytkownik podąża wyznaczoną przez nas ścieżką. Z tego powodu często na komunikatorach możemy spotkać sugerowane odpowiedzi w postaci przycisków.
Niestety, ludzie często je ignorują i zadają zaskakujące pytanie. Chatboty „nie rozumieją” takich wiadomości i się psują. Istnieją darmowe narzędzia pozwalające wykorzystać algorytmy sztucznej inteligencji jako wyszukiwarkę treści w bocie. Zwiększa to szansę na prawidłowe rozpoznanie potrzeby użytkownika i adekwatną odpowiedź.
Co to jest DialogFlow?
DialogFlow to platforma Google’a umożliwiająca łatwe tworzenie aplikacji rozumiejących język naturalny (NLP), czyli tym którym posługują się ludzie. Użytkownicy mogą trenować własne algorytmy uczenia maszynowego, które zwiększają możliwości klasycznego chatbota tekstowego i asystenta głosowego.
Podstawą jest agent, którego celem jest rozpoznanie intencji wypowiedzi rozmówcy oraz dopasowanie adekwatnej odpowiedzi. Użytkownik występuje w roli trenera, który dostarcza przykładowe wyrażenia oraz wskazuje maszynie jej prawidłowe i błędne decyzje w rozmowach z użytkownikami.
Jak z tego skorzystać?
Przygotowałem podręcznik, który pokazuje krok po kroku na czym polega budowa bota na Messengerze w Chatfuelu i agenta NLP w DialogFlow oraz instrukcję jak to ze sobą połączyć. Materiał to 120 stron pokazujących ekran po ekranie, co należy zrobić w celu prawidłowej konfiguracji wszystkich rozwiązań. Całość dostępna za darmo na naszym blogu.
DialogFlow to narzędzie, z którym łatwo zacząć, ale bardzo szybko okazuje się, że jedno słowo potrafi zmienić cały sens wypowiedzi. Celem nie powinna być długa rozmowa jak z człowiekiem - to nie jest test Turinga. Kierujmy się tym, aby ułatwić dostęp do informacji albo skutecznie zdiagnozować potrzeby użytkownika. Im krócej i prościej, tym lepiej. Do roBOTy, powodzenia!
W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą. Znajdziesz mnie na LinkedIn.
Jeśli chcesz pochwalić się swoją pracą, to z ogromną chęcią to zobaczę.
Do roBOTy, powodzenia! 🤖