0
EN

Blog o marketingu internetowym

15 października 2011 | Bartłomiej Rak

Kilka słów po pierwszym dniu Blog Forum Gdańsk

Powoli dobiega końca oficjalna cześć pierwszego dnia konferencji Blog Forum Gdańsk 2011. W ramach chwili odpoczynku postanowiłem napisać kilka subiektywnych słów komentarza o dzisiejszych wystąpieniach i generalnie całym wydarzeniu. Zapraszam do lektury.

Na początek brawa dla organizatorów za dopięcie wszystkiego na przysłowiowy - ostatni guzik. Oprócz przejściowych problemów z internetem nie można mieć do niczego zarzutów. Przede wszystkim gratulacje za doprowadzenie do organizacji imprezy - chodziły przecież „słuchy”, że tegoroczna edycja może być uboższa (Gdańsk nie wygrał rywalizacji o ESK 2016) lub też w ogóle się nie odbyć. Nie byłem rok temu, ale mam wrażenie, że aktualnie trwającemu Forum niczego nie brakuje. Pojawienie się na konferencji Prezydenta Miasta Gdańsk, który aktywnie uczestniczy w „społecznościowym świecie”, podkreśla jej znaczenie.

Blog Forum GdańskBlog Forum Gdańsk

BFG odbywa się w Twierdzy Grodzisko i już samo miejsce nadaje temu spotkaniu bardzo ciekawego klimatu. Gdy do tego wszystkiego dodamy ludzi reprezentujących bardzo szeroki przekrój blogosfery, otrzymamy mieszankę prawie wybuchową :) Jest obecna oczywiście stara gwardia - Mediafuny, Kurasińscy itd., ale najcenniejsi są pozostali blogerzy - nie bywający na wielu spotkaniach branżowych. Taką osobą jest np. Magda z bloga Cakes and the City, z którą wspólnie dotarliśmy z Wrocławia do Gdańska. Podróż z Magdą była wielką przyjemnością i z zainteresowanie słuchałem opowieści o blogosferze kulinarnej, która nie jest mi znana, ani też bliska. Zresztą zauważyłem, że nie tylko mnie te opowieści zainteresowały - i to jest właśnie największa wartość tegorocznego BFG! Społeczność blogerów może się poznać i zrozumieć. Powiedzmy sobie szczerze blogosfera internetowo-marketingowo-gadżeciarska nie wie za dużo o blogosferze z kategorii lifestyle. Dziś wiele osób nadrobiło braki…

Dzisiejszy dzień zaczął się od wystąpienia Rebacci Blood, autorki książki „The Weblog Handbook”, która przedstawiła prelekcję na temat: „Blogging in the Age of Participation”. W tym przypadku większość komentarzy (np. na Twitterze) była negatywna. Pani mówiła z bardzo charakterystyczną manierą i generalnie to nie powiedziała nic ciekawego. Drugie wystąpienie było zdecydowanie ciekawsze. Na scenie zaprezentowali się Dr Dominik Batorski i Natalia Hatalska, którzy przedstawili mnóstwo ciekawych danych na temat blogosfery i trendów w niej zachodzących. Mam nadzieję, że ta prezentacja pojawi się w sieci i będziemy mogli do niej podlinkować! Przy okazji pojawiła się prezentacja FanPage Trender'a na temat niektórych blogerów uczestniczących w BFG - ta już jest w sieci:

Kolejne wystąpienia były dzielone z blogowym hyde parkiem, gdzie każdy w 5cio minutowej prezentacji mógł zaprezentować swojego bloga. Oczywiście powiedziałem małe co nieco o Socjomanii:

Podczas pytań wywiązała się dyskusja z Lekko Stronniczymi na temat znaczenia Facebooka w kontekście promowania i rozwoju bloga. Odpowiedź „to zależy” jest moim zdaniem kluczowa! Zupełnie inne znaczenie ma FB w rozwoju bloga profesjonalnego, a zupełnie inne w rozwoju takiego show jakie tworzą chłopaki z LS. Moim zdaniem w przypadku blogów profesjonalnych dużo większe znaczenie mają interakcje czytelników na blogu, niż w serwisach społecznościowych. Hmmm… to temat na zupełnie nowy wpis - postaram się go popełnić w najbliższej przyszłości - szczególnie, że Karol powrócił do tego tematu również w kończącej dzisiejszy dzień prezentacji Lekko Stronniczych. Trzeba przyznać, że chłopaki wiedzą o co chodzi w interakcjach ze społecznością internautów!

Współtrwanie hyde parku i kolejnych prezentacji oraz blogowego ringu prowadzonego przez Krystiana MacKozer Kozerawskiego (mackozer.pl) nie było moim zdaniem najlepszym pomysłem. Większość osób zdecydowała się oczywiście na udział w głównym wątku programu (ring) podczas, gdy wiele interesujących treści pojawiło się na hyde parku. W ringu udział wzięli: runda I: Paweł Iwaniuk (Antyweb.pl) vs. Eliza Wydrych (Fashionelka.pl), runda II: Ewelina Majdak (table-table.blogspot.com) vs. Azrael Kubacki (azraelk.eu), runda III: Uczestnicy Blog Forum Gdańsk. W trakcie „walki” pojawiło się wiele ciekawych wątków, ale większość dotyczyła standardowych tematów związanych z blogowaniem: reklamy, monetyzacji, współpracy z innymi podmiotami itd.. „Branża” te wątki wywróciła już na każdą możliwą stronę, a blogi lifestyle'owe chyba są tym średnio zainteresowane. Nie wiem, czy to prawda, ale podobno blogerki „kulinarne” zmyły się z imprezy i ruszyły na plażę ;))

Blog Forum GdańskBlog Forum Gdańsk

Nie wspomniałem jeszcze o prezentacji Jakuba Górnickiego (kosmoblog.com), który mówił o roli internetu w ostatnich rewolucjach w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Pojawiło się mnóstwo ciekawych informacji i anegdot, ale zgadzam się ze słowem komentarza Dr Batorskiego, iż rola internetu w tych wydarzeniach jest mocno przeceniana.

Podsumowując ten wpis na gorąco - kogo nie ma - niech żałuje. „Mizianie po majciorach” było całkiem przyjemne! ;)

Zdjęcia pożyczyłem z facebookowego profilu BFG 2011 - mam nadzieję, że nikt się nie obrazi :)

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?