0
EN

Blog o marketingu internetowym

5 grudnia 2010 | Bartłomiej Rak

Nowe Facebookowe profile

W dniu dzisiejszym Facebook wprowadził w Polsce nowy wygląd profili. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale owa zmiana zachęciła mnie to uzupełnienia części danych w moim prywatnym profilu, dlatego też postanowiłem się całemu procesowi przyjrzeć z bliska.

Nowy wygląd profilu FacebookNowy wygląd profilu Facebook

Zmiany widoczne są głównie w górnej części profilu, gdzie pojawił się krótki tekstowy opis danej osoby, a zniknęły popularne do tej pory zakładki (czy to samo czeka Facebookowe strony?):

Nowy wygląd profilu Facebook2Nowy wygląd profilu Facebook2

Cytując za Facebookiem (notabene mającym chyba problem z pełnym przetłumaczeniem nowej funkcjonalności):

„1. Zacznij od zdjęcia
Your profile begins with a quick summary of who you are, giving friends an easy way to see where you live now, where you're working and more. A collection of recently tagged photos also shows what you've been up to lately.”

Co ciekawe opis („quick summary of who you are”) przygotowany jest w taki sposób, że zachęca do uzupełnienia braków - co widać po Wall'ach znajomych (Maciek mam nadzieję, że się nie obrazisz):

Nowy wygląd profilu Facebook3Nowy wygląd profilu Facebook3

Zmiany pojawiły się również w panelu z lewej strony, gdzie zamiast szczegółowych danych pojawiły się większe avatary znajomych:

Nowy wygląd profilu Facebook4Nowy wygląd profilu Facebook4

Przebudowana została również funkcjonalność „Udostępnij” (w każdym news feedzie) - całość zunifikowana została z nowymi grupami, które poznaliśmy już jakiś czas temu. Niestety „pytanie” czyli słynne Facebook Questions jeszcze nie działa…

Facebook profilFacebook profil

Co ciekawe na stronie funkcjonalności Questions widnieje następujący komunikat:

Facebook questionsFacebook questions

Jakie dodatkowe zmiany niesie ze sobą nowy wygląd profilu? Wg Facebooka:

2. Podziel się swoimi doświadczeniami
Dodaj pełniejszy obraz tego, jak spędzasz swój czas, w tym projekty, którymi zajmujesz się w pracy, zajęcia, w jakich bierzesz udział, i inne rzeczy, które lubisz robić (takie jak czytanie czy wędrówki). Możesz też oznaczyć znajomych, którzy Ci towarzyszą.

3. Odkryj wspólne zainteresowania
Pokaż, co jest dla Ciebie najważniejsze, i nawiąż połączenie ze znajomymi, którzy mają te same zainteresowania, np. lubią te same drużyny lub podziwiają te same osoby. Twoje najważniejsze zainteresowania teraz będą wyświetlane w postaci rzędu obrazów — wystarczy je przeciągnąć, aby umieścić te najważniejsze z przodu.

Profil FacebookProfil Facebook

4. Zaznacz najważniejsze relacje
Relacje z przyjaciółmi mogą być równie ważne jak z rodziną. Teraz możesz w swoim profilu zaznaczyć członków rodziny i inne osoby, które są dla Ciebie ważne, na przykład przyjaciół i współpracowników.

Zmiany jak to zmiany - zawsze mają swoich zwolenników i przeciwników. W tym przypadku należę do tych pierwszych. Nowy profil wydaje mi się czytelniejszy i pełniejszy, a zabieg z „krótkim opisem” danej osoby strzałem w 10tkę!

Założyć i poczytać o nowym profilu możemy pod tym adresem.

PS. Media Interaktywne donoszą, że nowe FB Pages będą wyglądały w następujący sposób:

Facebook The Ellen DeGeneres ShowFacebook The Ellen DeGeneres Show

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?