0
EN

Blog o marketingu internetowym

Tworzymy Facebooka – dla początkujących

Nasze warsztaty dla „Socjomaniaków +” dobiegają końca. Niektórzy z naszych uczestników nawet nie zdawali sobie sprawy, że Facebook daje tyle możliwości. Bardzo przyjemnie jest patrzeć na osobę, którą zachwyca opcja tagowania zdjęć albo szybkość, z jaką ktoś odpisał na wiadomość (to on już to przeczytał?). Największą dla nich zmianą i jednocześnie obawą jest to, że my sami tworzymy Facebooka poprzez publikowanie postów, dodawanie zdjęć i tworzenie wydarzeń, grup czy stron.

Tworzymy album

Jest to jedna z podstawowych rzeczy, jakie możemy stworzyć na Facebooku. Prawie każdy użytkownik portalu ma na koncie przynajmniej jeden album. Przed przystąpieniem do utworzenia go, należy wybrać zdjęcia, które chcemy w nim umieścić np. fotografie z wakacji. Następnie (po zalogowaniu się na swój facebookowy profil) kilknąć swoje imię i nazwisko. Wyświetli nam się strona z informacjami o nas, które również możemy tutaj edytować. Po lewej stronie, pod naszym zdjęciem profilowym jest menu, w którym znajdziemy pozycję „zdjęcia”.

Tworzenie albumuTworzenie albumu

Wybieramy opcję „Dodaj zdjęcia”, która pojawi się na pustej stronie (jeśli nie dodaliśmy jeszcze żadnego albumu) lub w prawym górnym rogu. Pojawi się taka strona:

Dodaj albumDodaj album

W miejsce „Album bez nazwy” wpisujemy jego tytuł np. „Góry”, a w miejscu „Napisz coś o tym albumie” – krótki opis np. zrobione w trasie. W prawym górnym rogu możemy oznaczyć, gdzie te zdjęcia zostały zrobione np. Zakopane. Na dole z prawej strony zaznaczamy, komu chcemy ten album pokazać, czyli ustawiamy jego prywatność np. znajomi. Po kliknięciu centralnego przycisku „Wybierz zdjęcia do dodania”, będziemy musieli wybrać miejsce w komputerze, gdzie mamy je zapisane. Powiedzmy, że jest to pulpit.

Dodaj zdjęciaDodaj zdjęcia

Po ich zaznaczeniu, zdjęcia załadują nam się do albumu i po chwili będzie on gotowy. Na zakończenie klikamy niebieski przycisk „Zamieść album”. Od teraz będzie on widoczny dla naszych znajomych (pojawi się na naszej oraz ich tablicy – stąd będą wiedzieli, że dodaliśmy zdjęcia). Każdy album możemy ponownie edytować, jeśli chcemy coś do niego dodać. Robimy to, wybierając opcję „Edytuj album”:

Edytuj albumEdytuj album

Do każdego zdjęcia możemy dodać szczegółowy opis, oznaczyć gdzie dokładnie było zrobione oraz kto na nim jest (celujemy krzyżykiem w miejsce, które chcemy oznaczyć i wpisujemy imię i nazwisko tej osoby). Pamiętajmy, aby po każdej zmianie w albumie, wybrać przycisk „Gotowe”, gdyż w innym przypadku nie zostaną one opisane.

Edytowanie zdjęćEdytowanie zdjęć

Tworzymy wydarzenie

Powiedzmy, że chcemy zorganizować urodziny i wysłać jedno zaproszenie do wszystkich lub prowadzimy klub książkowy i chcemy zaprosić jego członków na kolejne spotkanie. Wystarczy, że stworzymy wydarzenie na Facebooku i zawiadomimy o tym osoby, które chcemy zaprosić. Jeżeli jest to wydarzenie publiczne (np. wystawa fotograficzna naszych zdjęć czy prac malarskich), to każdy może zaprosić swoich znajomych, co daje nam darmową promocję tego wydarzenia. Wszystkie wydarzenia, w których bierzemy udział znajdziemy w menu w po lewej stronie naszej strony głównej (przypominam, że aby do niej przejść, wystarczy kliknąć ikonę „facebook” w lewym górnym rogu). Wybierając opcję „Utwórz wydarzenie”, pojawi się takie okienko, jak poniżej. Uzupełniamy puste pola, zaznaczając gdzie, kiedy i o której odbędzie się tworzone przez nas wydarzenie. Wybieramy także, czy ma być ono widziane tylko dla wąskiego grona osób (osoby zaproszone, znajomi) czy dla wszystkich na Facebooku (publiczne).

Utwórz wydarzenieUtwórz wydarzenie

Na stronie naszego wydarzenia będziemy mogli prowadzić komunikację z jej członkami, aktualizować informację czy dodawać zdjęcia. Najważniejszą opcją jest oczywiście „Zaproś znajomych”, ponieważ bez tego nikt nie dowie się o naszym wydarzeniu.

WydarzenieWydarzenie

Tworzymy grupę

Tak jak zapowiedziałam na samym początku, powstała grupa „Socjomaniacy +”. Sami uczestnicy przyznali, że nie spodziewali się tego, jak dużo można znaleźć na Facebooku i że podstawy, które opanowali na kursie to dopiero początek. Ktoś ma problem z dodaniem filmu, a ktoś inny myśli nawet o założeniu własnego fanpage’a. Poza tym będą kolejne kursy i nowi użytkownicy, którzy będą chcieli zadać pytania bardziej doświadczonym kolegom z grupy. Zapraszamy do dołączenia wszystkich początkujących w internecie (nie tylko na Facebooku) oraz zainteresowanych edukacją internetową e-wykluczonych. Z menu po lewej na naszej stronie głównej wybieramy opcję „Utwórz grupę”. Pojawi się takie okno:

Socjomaniacy +Socjomaniacy +

Wpisujemy nazwę grupy i ustalamy jej prywatność. Będąc administratorem grupy, możemy w każdej chwili zmieniać ustawienia poprzez wybranie w prawym górnym rogu opcji „Edytuj grupę”.

Socjomaniacy +Socjomaniacy +

Opcje grupyOpcje grupy

Warto dodać krótki opis grupy, ponieważ nie zawsze tytuł wyjaśnia, o czym będziemy w danej społeczności rozmawiać. Możemy także zdecydować, że nowych członków musi zatwierdzić administrator, ale każdy może zaprosić swoich znajomych. Także nie wahajcie się. Jeśli ktoś z waszych znajomych jest także nowy w wirtualnym świecie – zaproście go!

Na zakończenie jeszcze jedna ważna porada, dotycząca wszystkiego, co robimy na Facebooku: nie bójcie się klikać! Obiecuję, że nic się nie stanie, a każda akcja jest odwracalna. Bez klikania i próbowania nigdy nie nauczymy się Facebooka, niezależnie od tego, ile kursów byśmy skończyli. Na tym właśnie polega siła mediów społecznościowych, że jesteśmy ich współtwórcami. Nie pozbawiajmy się tej możliwości. Życzę powodzenia i do zobaczenia oczywiście na Facebooku!

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?