9 najlepszych kampanii 2014 z wykorzystaniem social media
Dzisiaj oddajemy głos praktykom i pytamy ludzi związanych z branżą social media i digital o kampanie, akcje, działania marki tego roku, które najlepiej wykorzystały potencjał social media. Zobaczcie jakie kampanie wskazali Monika Mikowska, Paweł Loedl, Michał Sadowski, Magda Laskowska, Adrian Serafin i Hubert Tworkowski. 6 osób, 9 kampanii.
9 najlepszych kampanii 2014 z wykorzystaniem social media. Najlepsza kampania (dotychczas) tego roku z wykorzystaniem potencjału social media to…?
Michał Sadowski - CEO & Founder, Brand24
1. Wśród ostatnich kampanii social media, na pewno wyróżnia się akcja #friendsie realizowana przez markę Somersby, Carlsberg. Cykl kampanii promujących Somersby to realizacje, które w większości były oparte na działaniach w mediach społecznościowych, a firma pochwaliła się efektami tych działań. A są to efekty, które pokazują dobitnie, że Social sprzedaje. Po ostatnich kampaniach, Somersby Blackberry stało się najlepiej sprzedającym się piwem smakowym w Polsce. Roczny plan sprzedaży marka zrealizowała w ciągu pierwszych 3 miesięcy, a całkowity plan wielokrotnie przekroczony.
Monika Mikowska - Współwłaścicielka mobilnego studia designerskiego mobee dick, autorka bloga jestem.mobi
2. Kampania, która przeszła jak burza przez social media to Ice Bucket Challenge, kampania społeczna, szerząca świadomość na rzecz choroby stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Zaryzykuję i już teraz nazwę ją najgłośniejszą kampanią roku 2014. Zasięgiem objęła (oblała:) absolutnie wszystkich - zaczynając od ludzi znanych wąskiemu gronu, sąsiadów, naszych znajomych, osoby prywatne i całe firmy, poprzez celebrytów na politykach i głowach państw kończąc. Pierwsza tak duża w słusznej sprawie. Zabawna, bo każdy chętnie spojrzy jak inny wylewa na siebie wiadro zimnej wody. Nośna, bo skoro nawet Lady Gaga i Shaquille O' Neal mogą, to „ja też mogę”. O niewyczerpanym potencjale kreatywnym i dająca olbrzymie pole do interpretacji, bo najpopularniejsze filmiki niekoniecznie muszą zawierać sceny oblewania się wodą.
Z pewnością pomysłodawcy akcji nie spodziewali się takiego odbioru. Za chwilę znajdą się więc ich naśladowcy i pojawią się podobne pomysły, ale na pewno nie powtórzą już skali ALS ICB.
Przykład Energizera
Nawet Homer Simpson nie wzgardził wyzwaniem ;)
Przykład z polskiego podwórka - Koszulkowo
Koszulkowy #ALSicebucketchallenge from Michal Gorecki on Vimeo.
Na Youtube jest kanał, na którym możecie poobserwować gwiazdy wylewające na siebie kubeł wody ;)
Paweł Loedl - Strategy Director, VML Poland
3. #amazonbasket (lub #amazoncart w USA) - za pomocą właśnie tego hashtagu użytkownicy Twittera, który powiązali swoje konto ze swoim w sklepie Amazon mogą dodawać produkty do swojego koszyka już z poziomu Twittera. To ruch prosty, pewnie też nie wszyscy wybrany produkt zakupią, ale wykorzystano nowe medium do potencjalnego zwiększenia zakupów - bo często działamy impulsowo i jak już się na coś zdecydujemy to potem trudno nam z tego zrezygnować. Sprytne!
4. Zwrotka Męskiego Grania - jako, że należę do osób, które twierdzą, że najlepsze kampanie social media niekoniecznie muszą się w tychże mediach odbywać, a raczej zachęcać użytkowników, którzy najpewniej mają gdzieś jakiś profil do zaangażowania w akcję i opowiadania o niej, to muszę pochwalić konkurencyjny Gong za projekt Zwrotki Męskiego Grania . To akcja w insighcie, trudna do zrealizowania (dla agencji), prosta (dla użytkownika), a do tego świetnie wyglądająca i wciągająca. Brawo!
Zwrotka Męskiego Grania
Magda Laskowska - Strategy Manager, Socjomania
5. Każdy wyczuwa fałsz, jednak operowanie prawdą i prawdziwymi uczuciami w reklamie jest trudne, jednak dobrze zrobione może się opłacić. Piękna akcja wizerunkowa Pantene #ShineStrong to 46 milionów wyświetleń filmu Labels Against Women (z grudnia 2013) i 14 mln filmu Not Sorry (którego launch odbył się w czerwcu). Strona: Shine Strong została oparta o content generowany przez użytkowników, a właściwie przez ich wpisy z Twittera, Instagrama i Facebooka, którymi mają się wzajemnie inspirować. Prosty przekaz i temat, który budzi emocje, prowokuje dyskusje… A gdzie w tym wszystkim jest produkt? Nie ma, jest logo marki i hashtag który ma kojarzyć się ze z efektami używania produktu i tyle, i wystarczy, subtelnie, nie nachalnie. Pantene dzięki tej akcji awansowało w oczach niejednej kobiety, nie są już marką szamponów jak każda inna, są marką której zależy!
Adrian Serafin - Head of Social Media, Havas Worldwide Warsaw
6. Wyglądając za płot naszego krajowego podwórka, dostrzegam jednego króla. Bo król jest zawsze jeden (w przeciwieństwie do papieży). Old Spice to pierwsza marka, która weszła w świat mediów społecznościowych jak ciepły nóż w masło. Jakby została do tego zadania powołana… a właściwie odrodzona. Powstała jak Feniks z popiołów i zawładnęła Internetem. Właściwie nie wiem czy używać nadal frazy „media społecznościowe”, bo całe te media społecznościowe, to właściwie Internet, którego kwintesencją stały się społeczności (9gag, youtube, facebook, twitter, instagram, snapchat, itd…). Fenomen Old Spice polega na bezkompromisowości i dystansie do siebie, czego często markom brakuje, albo zwyczajnie nie mogą sobie na to pozwolić, bo nie o takie tonality walczyły. A tutaj… nic na serio. Internety to lubią. Marka, przy całym wrażeniu chaotyczności, zachowuje jednak spójność. Wszystkie działania spięte pod parasolem „potęga świeżości” (jak mniemam), układają się w całość, która naturalnie bawi i angażuje: YouTube, w którym OldSpice pozwala sobie na nieco więcej niż w TV; Instagram bombardujący absurdalnym humorem i na deser copywriterskie majstersztyki, czyli Facebookowo-Twitterowe mądrości.
I pomyśleć, że w jeszcze w latach ’90 Old Spice był niczym niewyróżniającym się, amerykańskim przeciętniakiem.
Hubert Tworkowski - Head of Sales/Business Development - Sotrender
7. W tym roku wyraźnie widoczny jest trend na wykorzystywanie w kampaniach hashtagów na Twitterze czy Instagramie. W tej chwili trwa szał na #alsicebucketchallenge, które z zabawy przekształciło się w kampanię społeczną znaną na całym świecie. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce z #nomakeupselfie, do której podpięła się organizacja Cancer Research UK. Akcje te spowodowały wyraźny wzrost wpłat na fundacje.
8. W przypadku kampanii komercyjnych, za oceanem na wyróżnienie zasługuje kampania Samsunga z Oscarowym selfie wykonanym przez Ellen DeGeneres. Jedno zdjęcie zebrało ponad 3 mln retweetów i ponad 2 mln polubień, a poza tym stało się jednym z głównych tematów w niemal wszystkich mediach.
Samsung na rozdaniu Oscarów
9. Podoba mi się, że marki działające na polskim rynku nie boją się używać w komunikacji z konsumentami nowych narzędzi. Dla przykładu H&M zorganizował pierwszą w Polsce akcję na Snapchacie, na którym użytkownicy obserwujący profil dostawali podpowiedzi, kiedy i w jakim sklepie powinni szukać ukrytych w ubraniach biletów.
Świat marketingu się zmienia, agencje i marki prześcigają się w robieniu coraz bardziej innowacyjnych kampanii. Mamy już pierwszą polską kampanię na Snapchacie, a całkiem niedawno jedna z agencji zrobiła kampanię rekrutacyjną na Tinderze. Jako osoby z branży musimy to obserwować i wykorzystywać nowe narzędzia nie tylko po to, żeby nie zostać w tyle za konkurencją, ale przede wszystkim, aby skutecznie i z pomysłem docierać do nowych odbiorców.
-
Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na pytanie i wytypowali kampanie godne uwagi! Social Media są tak obecne w naszym codziennym życiu, że kampania czy promocja marki nie musi odbywać się w ich obrębie, jej obecność tam jest „skutkiem ubocznym” tego, jak się komunikujemy. Działania offline, działania digital mają swój oddźwięk w social media, są szeroko komentowane i rozpowszechniane. Ta komplementarność kanałów daje ogromne pole do popisu dla marek i praktycznie nieograniczone pole działania. I choć media społecznościowe wydają nam się już znajome - ich potencjał jest praktycznie nieograniczony i uzależniony tylko i wyłącznie od kreatywności twórców komunikatu. I wciąż nas zaskakują.