0
EN

Blog o marketingu internetowym

ARG - znasz ten skrót?

I? Nic Ci nie przychodzi do głowy? W takim razie musisz poznać świetne przykłady Alternate Reality Games żeby zrozumieć ich fenomen!

Zacznijmy od początku… Siedzisz znudzony przed telewizorem i znowu denerwujesz się na widok kolejnego bloku reklamowego. Czy Ci spece od marketingu nie mogą wymyślić czegoś nowego? - myślisz sobie. No tak prawda - reklam w telewizji nie oglądasz, na Naszej-klasie nigdy nie kliknąłeś w banner (a jeśli już to przez przypadek). Najwyraźniej nie chcesz już być konsumentem i stajesz się prosumentem (to taki zaangażowany konsument). Spece od marketingu mają jednak też coś dla Ciebie - wymyślili angażujący przekaz, który zdobywa serca konsumentów. Przekaz, który tworzy społeczność entuzjastów marki. Taki komunikat tworzy właśnie marketing wirusowy i jego bardziej rozwinięta forma czyli Alternate Reality Game.

ARG to:

  • angażująca opowieść rozgrywająca się w czasie rzeczywistym
  • gra której uczestnicy muszą znaleźć rozwiązanie jednej głównej zagadki i wielu pobocznych (podczas gry podsuwane są im różne wskazówki / intrygująca narracja)
  • gra w której sami uczestnicy decydują jak szybko zostanie ona zakończona (wszystko zależy od tego jak szybko znajdą ukryte wiadomości i rozwiążą różne zadania)

Jak widać ARG tworzy się na granicy trzech światów - pewnej historii, gry oraz społeczności biorącej w niej udział. Zresztą co ja będę Wam tłumaczył - zobaczcie sami:


Powyższa akcja, zorganizowana przez agencję 42 Entertainment, rozpoczęła się w maju 2007 roku pod kryptonimem „Why So Serious”. Celem akcji była promocja nowego filmu o przygodach Batmana „The Dark Knight”, a udział w niej wzięło blisko 10 mln osób w 75 krajach świata!

Teraz rozumiecie? ARG reprezentuje zupełnie inny poziom zaangażowania konsumenta i interakcji pomiędzy nim, innymi konsumentami oraz produktem. Dzięki zabawie (ale bardzo serio!) uczestnicy poznają produkt i stają się jego ambasadorami tworząc wokół pozytywny WOMM.

Ogromnym atutem ARG jest możliwość wykorzystania całego wachlarza kanałów komunikacji (tzw. komunikacja 360 stopni). Najważniejszym medium pozostaje jednak internet (głównie Social Media).

Social Media?Zapisz się na szkolenie

Na polskim podwórku też mamy się czym pochwalić - „Operacja Kapsel” zrealizowana przez agencję Click5:


Z ciekawy casów warto również zwrócić uwagę na kampanię promującą płytę gupy NIN: Year Zero.

I jak? Jakie wrażenia? Też masz ochotę wziąć udział w podobnym przedsięwzięciu?

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?