Jak przeprowadzić efektywną burzę mózgów online?
Burza mózgów jest bardzo popularnym ćwiczeniem, szeroko wykorzystywanym w różnego typu organizacjach. Czy jednak wiesz, jak sprawić, aby była efektywna? Zobacz, jak MURAL może pomóc Ci przeprowadzić ciekawą i angażującą sesję brainstormingową online.
Jak możesz wykorzystać dostępne w MURALu funkcje do przeprowadzenia efektywnej burzy mózgów?
Na pewno nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy organizujesz brainstorming, a uczestnicy spotkania wstydzą się podzielić swoim pomysłem albo wręcz nie chcą uczestniczyć w spotkaniu twierdząc, że i tak nic z niego nie wyniknie. Jak możesz temu zapobiec dzięki MURALowi?
1. Wykorzystaj funkcję trybu prywatnego.
Brainstorming to rodzaj spotkania ideacyjnego, mającego na celu wygenerowanie jak największej liczby rozwiązań. Aby był efektywny, uczestnicy muszą czuć się swobodnie przy generowaniu pomysłów, nikt nie powinien czuć się oceniany i krytykowany. Chcąc o to zadbać, można wykorzystać w MURALu opcję trybu prywatnego, podczas którego uczestnicy widzą tylko swoje karteczki. Ich pomysły pozostają wówczas anonimowe, istnieje więc szansa, że podzielą się pomysłami, o których nie powiedzieliby na forum.
2. Zaprojektuj odpowiednio ćwiczenie.
Brainstorming powinien również zostawić użytkowników z przeświadczeniem, że na jego bazie zostaną podjęte konkretne akcje, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie spotkania, szczególnie końcowej, podsumowującej fazy.
Tutaj przydatne może być skorzystanie z templatek, czyli gotowych wzorów tablic dostępnych w bibliotece MURALa. Możesz wykorzystać je w całości lub mogą one stanowić dla Ciebie inspirację, jak poprawnie zaprojektować dane spotkanie. Większość szablonów jest naprawdę bardzo dobrze przygotowana i oprócz samych matryc ćwiczeniowych, zawiera też szczegółowy opis przeprowadzenia danego ćwiczenia wraz ze wskazówkami facylitatorskimi.
Zobacz też przykładowy szablon brainstormingu przygotowany przez zespół MURALa:
🔍 Śmiało przybliżaj i oddalaj widok - dzięki temu jeszcze lepiej zrozumiesz, jak wygląda to narzędzie od środka.
Czy uczestnicy spotkania muszą znać MURALa, czy wystarczy, że zna go tylko prowadzący?
Jeśli zamierzamy wykorzystać MURALa, warto zadbać, aby cały zespół znał przynajmniej podstawowe funkcje tej aplikacji. Można w tym celu przed spotkaniem udostępnić uczestnikom wcześniej przygotowaną tablicę, w której będą musieli uzupełnić jedno ćwiczenie w ramach Pre-worku. Pozwoli im to na wcześniejsze opanowanie podstawowych funkcji i ułatwi pracę z narzędziem na samym spotkaniu.
Dlaczego ta znajomość programu jest ważna? Jeśli zaniedbamy ten czynnik, możemy wywołać u uczestników spotkania poczucie wykluczenia technologicznego. Wówczas efekt może być odwrotny od zamierzonego - zamiast zwiększenia zaangażowania grupy, uczestnicy mogą wycofać się z dalszej pracy.
Jeśli szukasz inspiracji, zobacz przykładowy Pre-work przygotowany przez zespół Socjomanii:
Jak zaangażować uczestników?
Pamiętaj, że odpowiednio przygotowane ćwiczenie i przestrzeń warsztatowa to tylko połowa sukcesu do przeprowadzenia efektywnego spotkania. Bardzo dużą rolę odgrywa sama facylitacja spotkania.
Jako organizator spotkań na pewno nie raz miałeś problem z zaangażowaniem uczestników. Niektórzy uczestnicy mogli nie odzywać się (nawet proszeni o wypowiedź!), a niektórzy mogli zbytnio dominować dyskusję. Warto znać podstawowe techniki, które pomogą Ci stworzyć atrakcyjne dla uczestników spotkanie.
O sposobach zaangażowania uczestników możesz przeczytać szerzej w artykule Martyny Tarnawskiej - Jak zaangażować niezaangażowanych?
Co możemy Ci zaproponować?
Jeśli zainteresował Cię temat MURALa i chciałbyś bliżej poznać to narzędzie, zachęcamy Cię do skorzystania z naszego kursu online Mural & prowadzenie interaktywnych spotkań dla praktyków.
Dowiesz się na nim:
👉 Jak planować, projektować i przygotowywać spotkania interaktywne (w tym szczególnie spotkania online) - o co zadbać na początku, jak zaprosić uczestników i jak zwiększyć efektywność planowanych spotkań.
👉 Czym jest MURAL i jak wykorzystać to narzędzie do przeprowadzenia spotkania biznesowego, strategicznego, zespołowego, feedbackowego, ideacyjnego, retrospektywnego i wielu innych formatów warsztatowych.
👉 Jak MURAL może pomóc w codziennej pracy managera. Poznasz przykładowe sposoby wykorzystania MURALa nie tylko na spotkaniach z zespołem, ale również w swojej pracy.
👉 Poznasz MURALa krok po kroku - od podstawowej nawigacji po narzędziu, po tworzenie i zarządzanie interaktywnymi tablicami.
👉 Dowiesz się jak korzystać z gotowych szablonów i tworzyć własne biblioteki.
👉 Zobaczysz, jak szybko i efektownie zaprojektować MURALa na cele Twojego warsztatu. Działamy na realnych przykładach i inspiracjach, które możesz wykorzystać potem w swojej pracy.