0
EN

Blog o marketingu internetowym

Odpicowany profil w mediach społecznościowych

Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze. I tak jak w życiu mamy na to wpływ - inaczej się zachowamy, odpowiemy, zaprezentujemy, tak jeżeli chodzi o media społecznościowe, to nie jest to już takie proste i jest szalenie ważne.

Twój profil w mediach społecznościowych może wzmocnić Twoją markę wśród obecnych klientów, ale również dzięki niemu (jeżeli jest dobre stworzony), możesz pozyskać nowych. 

Często spotykam się z takim stwierdzeniem “przecież to są tylko posty w mediach społecznościowych” lub “zmienimy tę nazwę, czy uporządkujemy relacje wyróżnione na Instagramie później, to nie ma znaczenia. Nie ma nic bardziej mylnego. Jeżeli uznajemy nasz profil w mediach społecznościowych za coś oczywistego, i że posty będą mówić same za siebie, to nie zwiększymy zaangażowania, świadomości marki i zdecydowanie nie zapewnimy jej spójności.

Zacznijmy od pytania - czym w ogóle są profile społecznościowe?

Pomyśl o profilu społecznościowym jako o cyfrowej wizytówce osoby lub marki. Ktoś powinien być w stanie rzucić okiem na to, co dodajesz czy o czym mówisz, i zrozumieć, kim jesteś, co robisz i dlaczego. 

W dzisiejszych czasach Twój profil społecznościowy jest tworzony i powielany w wielu aplikacjach, w których prowadzisz konto. Twoje profile na Facebooku, Instagramie, Twitterze, TikTok, LinkedIn, Pinterest, YouTube i BeReal składają się na Twój ogólny profil społecznościowy.

Bez czego sie nie obejdzie - czyli co powinien zawierać każdy profil społecznościowy?

  • Nazwa profilu -  Jeżeli używasz nazwy swojej marki, upewnij się, że jest ona spójna w innych serwisach społecznościowych, na których posiadasz konto. 
  • Linki przekierowujące - Niezależnie od tego, czy jest to sklep internetowy, strona główna Twojej marki, czy Linktree, linki muszą działać — bez wyjątków.
  • Więcej słów o Tobie, Twojej marce - To jeden z najważniejszych elementów Twojego profilu w mediach społecznościowych. W tej sekcji możesz opisać, kim jesteś i czym się zajmujesz, lub poeksperymentować i pobawić się sloganami swojej marki.

Lokalizacja - ważne, ale opcjonalne. Jeśli Twoja firma jest powiązana z określoną lokalizacją, dodanie miasta zwiększy Twój zasięg w tym obszarze.
Sposoby na optymalizację profilu w mediach społecznościowych

Jeżeli opanowałeś/aś części z poprzedniej sekcji, to jesteś na dobrej drodze. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Twoje zdjęcie profilowe

Jeżeli chcesz zachować to samo zdjęcie profilowe na wszystkich profilach (tak rekomenduję), to pamiętaj, że przesłanie tego samego zdjęcia na wszystkie serwisy nie da Ci świętego spokoju. Rozumiem, że to może być męczące, ale uwierz mi, że odpowiednio dobrane zdjęcie profilowe (wyraźne, nie ucięte, dopasowane rozmiarem) jest bardzo ważne. Troszkę chcemy Ci tutaj pomóc, dlatego poniżej znajdziesz rozmiary pasujące do każdego serwisu. 

  • Zdjęcie profilowe Facebook: 170 x 170 pikseli
  • Zdjęcie profilowe Twitter: 400 x 400 pikseli
  • Zdjęcie profilowe TikTok: 20 x 20 pikseli (minimum)
  • Zdjęcie profilowe LinkedIn: 400 x 400 pikseli (minimum)
  • Zdjęcie profilowe Instagram: 110 x 110 pikseli
  • Zdjęcie profilowe Pinterest: 150 x 150 pikseli
  • Zdjęcie profilowe YouTube: 800 x 800 pikseli

Opis / bio

To ten moment, kiedy możesz odpowiedzieć czym jest zajmujesz, co użytkownicy znajdą na Twoim profilu, jak możesz im pomóc, co możesz dla nich zrobić i dlaczego powinni Cię obserwować i odwiedzać. 

Sposobów jest wiele. Możesz napisać jedno zdanie, albo stworzyć wypunktowaną listę, w której zawrzesz najważniejsze informacje:

Ważne! Pamiętaj, że SEO odgrywa również rolę w biografiach mediów społecznościowych — w końcu większość platform to także wyszukiwarki. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w Twojej biografii konkretne i trafne słowa kluczowe.

Przypomnij w profilu to co ważne!

Pomyśl o swoim profilu jako o stronie głównej, którą odbiorcy mogą odkryć szukając czegoś w Internecie. Przypięte posty mogą również służyć jako skrót tego co robisz (w dłuższej wersji). Jeżeli w jednym poście zawarte są wszystkie informację na temat profilu, tego kim jesteś, czym się zajmujesz, co udostępniasz i czym się dzielisz (czyli taka sekcja O Tobie/Marce), to odbiorca nie musi krążyć po całym profilu, tylko potraktuje to jako drogowskaz. 

Ale to mogą być również nie związane z Tobą, ale np. promocją, którą udostępniasz i chcesz ułatwić odbiorcom poszukiwania. Miej oko na te treści — ponieważ wygląda to naprawdę źle, gdy promocje z okazji Black Friday znajdują się u góry Twojej strony w połowie maja.

Ustaw swoją prywatność

To prawie oczywiste, ale wciąż jest to coś, co powinieneś/aś dokładnie sprawdzić. Jeśli chcesz, aby Twoje posty w mediach społecznościowych docierały do ​​maksymalnej liczby osób, upewnij się, że wszystkie są ustawione jako publiczne i można je łatwo udostępniać. W szczególności na Facebooku chcesz mieć pewność, że wszystkie Twoje posty można udostępniać jednym kliknięciem.

Czystość ma znaczenie!

Twój profil w mediach społecznościowych to Twoja przestrzeń, co oznacza, że ​​będziesz musiał/a regularnie sprzątać. Może to oznaczać usunięcie tagów z niepochlebnych lub nieodpowiednich zdjęć, usuwanie komentarzy, które przekraczają granicę i upewnianie się, że masz oko na spam, który również należy zgłaszać i usuwać.

Nie zapomnij o promocji Twoich własnych profili 

Utrzymanie spójności w mediach społecznościowych jest kluczowe, ale w miarę możliwości powinieneś/aś także promować swoje inne profile, które prowadzisz w innych serwisach społecznościowych. Może to być ponowne przesłanie filmu TikTok jako Reel na Instagramie (bez znaku wodnego!), lub krótkiego filmu na YouTube. 

Takie działanie ma znaczenie, aby pokazać Twoim odbiorcom, że jeżeli nie lubią się z daną aplikacją, nie stoi to na przeszkodzie, aby odnaleźli Cię na innej.

Testuj swoje linki na bieżąco 

Kolejny punkt, który wydaje się oczywisty, ale jest absolutnie niezbędny! Kiedy ostatni raz sprawdzałeś/aś wszystkie swoje linki, które kierują do Twoich kanałów, ale również te, które są dodane w mediach społecznościowych?

Spróbuj zalogować się z innego konta w innej przeglądarce i sprawdź:

  • Czy wszystkie linki prowadzą tam, gdzie powinny, czy może stało się coś dziwnego z formatowaniem? 
  • E-mail, który znajduje się w Twojej biografii — czy po kliknięciu ładuje się poprawnie do aplikacji pocztowej?

Analizuj swoje działania

“Odpicowany profil” to jedno, ale aby jeszcze lepiej tworzyć treści, które będą dopasowane do Twojej grupy docelowej, i które jeszcze lepiej będą odpowiadać na ich potrzeby, bolączki czy pytania, każde swoje działania warto (wręcz należy) analizować. 

W zależności od postawionego celu, możesz zadać sobie te pytania: 

  • Które treści angażują odbiorców najbardziej 
  • Czy wybrany przeze mnie format pasuje moim odbiorcom, czy warto poeksperymentować z innym 
  • Jakie jest zaangażowanie pod konkretnymi postem - dlaczego jeden ma bardzo wysokie, a inny niższe niż zazwyczaj 
  • O której godzinie warto udostępniać treści

Takie informację możesz sprawdzać w narzędziu Facebooka, lub za pomocą zewnętrznego narzędzia Sotrender, który zbiera te wszystkie informacje za Ciebie.

I na koniec, buduj zaufanie

Przeglądając swoje profile w mediach społecznościowych, spróbuj wyobrazić sobie, że jesteś zupełnie nowym odbiorcom. Jak te profile wyglądają? Jesteś w stanie im zaufać? 

Jeśli wykonałeś/aś poprzednie kroki i upewniłeś/aś się, że wszystkie Twoje profile są czyste, spójne i profesjonalne, prawdopodobnie nic Ci nie grozi ;). 

To tylko podstawowe kroki, które każdy powinien wykonać i się ich trzymać podczas prowadzenia kont w mediach społecznościowych. 

“Odpicowany” profil to jedno, ale w trakcie czytania tego artykułu mogły Ci się pojawić (o ile nie pojawiły się już wcześniej) kolejne pytania: 

  • W jaki sposób tworzyć posty, tak aby nasi odbiorcy rzeczywiście je czytali? 
  • Czy warto prowadzić konto na innych kanałach? 
  • Jaki cel powinienem/powinnam wybrać?
  • Nie mam pomysłu - jakie treści mogę udostępniać w swoich kanałach? 
  • Kiedy i jak często publikować posty? 
  • Czy algorytm ma znaczenie? Czy da się go “zhackować”? 

 

Na te oraz na wiele innych pytań odpowiadam razem z Karoliną Kociołek w najnowszym kursie z Serwisów społecznościowych, którego program znajdziesz tutaj → Serwisy Społecznościowe 2.0 - kurs online.

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?