0
EN

Blog o marketingu internetowym

Odpicowany profil w mediach społecznościowych

Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze. I tak jak w życiu mamy na to wpływ - inaczej się zachowamy, odpowiemy, zaprezentujemy, tak jeżeli chodzi o media społecznościowe, to nie jest to już takie proste i jest szalenie ważne.

Twój profil w mediach społecznościowych może wzmocnić Twoją markę wśród obecnych klientów, ale również dzięki niemu (jeżeli jest dobre stworzony), możesz pozyskać nowych. 

Często spotykam się z takim stwierdzeniem “przecież to są tylko posty w mediach społecznościowych” lub “zmienimy tę nazwę, czy uporządkujemy relacje wyróżnione na Instagramie później, to nie ma znaczenia. Nie ma nic bardziej mylnego. Jeżeli uznajemy nasz profil w mediach społecznościowych za coś oczywistego, i że posty będą mówić same za siebie, to nie zwiększymy zaangażowania, świadomości marki i zdecydowanie nie zapewnimy jej spójności.

Zacznijmy od pytania - czym w ogóle są profile społecznościowe?

Pomyśl o profilu społecznościowym jako o cyfrowej wizytówce osoby lub marki. Ktoś powinien być w stanie rzucić okiem na to, co dodajesz czy o czym mówisz, i zrozumieć, kim jesteś, co robisz i dlaczego. 

W dzisiejszych czasach Twój profil społecznościowy jest tworzony i powielany w wielu aplikacjach, w których prowadzisz konto. Twoje profile na Facebooku, Instagramie, Twitterze, TikTok, LinkedIn, Pinterest, YouTube i BeReal składają się na Twój ogólny profil społecznościowy.

Bez czego sie nie obejdzie - czyli co powinien zawierać każdy profil społecznościowy?

  • Nazwa profilu -  Jeżeli używasz nazwy swojej marki, upewnij się, że jest ona spójna w innych serwisach społecznościowych, na których posiadasz konto. 
  • Linki przekierowujące - Niezależnie od tego, czy jest to sklep internetowy, strona główna Twojej marki, czy Linktree, linki muszą działać — bez wyjątków.
  • Więcej słów o Tobie, Twojej marce - To jeden z najważniejszych elementów Twojego profilu w mediach społecznościowych. W tej sekcji możesz opisać, kim jesteś i czym się zajmujesz, lub poeksperymentować i pobawić się sloganami swojej marki.

Lokalizacja - ważne, ale opcjonalne. Jeśli Twoja firma jest powiązana z określoną lokalizacją, dodanie miasta zwiększy Twój zasięg w tym obszarze.
Sposoby na optymalizację profilu w mediach społecznościowych

Jeżeli opanowałeś/aś części z poprzedniej sekcji, to jesteś na dobrej drodze. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Twoje zdjęcie profilowe

Jeżeli chcesz zachować to samo zdjęcie profilowe na wszystkich profilach (tak rekomenduję), to pamiętaj, że przesłanie tego samego zdjęcia na wszystkie serwisy nie da Ci świętego spokoju. Rozumiem, że to może być męczące, ale uwierz mi, że odpowiednio dobrane zdjęcie profilowe (wyraźne, nie ucięte, dopasowane rozmiarem) jest bardzo ważne. Troszkę chcemy Ci tutaj pomóc, dlatego poniżej znajdziesz rozmiary pasujące do każdego serwisu. 

  • Zdjęcie profilowe Facebook: 170 x 170 pikseli
  • Zdjęcie profilowe Twitter: 400 x 400 pikseli
  • Zdjęcie profilowe TikTok: 20 x 20 pikseli (minimum)
  • Zdjęcie profilowe LinkedIn: 400 x 400 pikseli (minimum)
  • Zdjęcie profilowe Instagram: 110 x 110 pikseli
  • Zdjęcie profilowe Pinterest: 150 x 150 pikseli
  • Zdjęcie profilowe YouTube: 800 x 800 pikseli

Opis / bio

To ten moment, kiedy możesz odpowiedzieć czym jest zajmujesz, co użytkownicy znajdą na Twoim profilu, jak możesz im pomóc, co możesz dla nich zrobić i dlaczego powinni Cię obserwować i odwiedzać. 

Sposobów jest wiele. Możesz napisać jedno zdanie, albo stworzyć wypunktowaną listę, w której zawrzesz najważniejsze informacje: