0
EN

Blog o marketingu internetowym

17 kwietnia 2012 | Katarzyna Blak

Ranking 10 blogów edukacyjnych

Ostatnio na facebookową Tablicę wrzuciłam link do artykułu dotyczącego 10 blogów edukacyjnych, które są warte uwagi. Dzisiaj wzorując się na nim postanowiłam stworzyć swój własny ranking polskich blogów o charakterze edukacyjnym. Znaleźć możemy tam mnóstwo przydatnych, ciekawych informacji. Blogi prowadzone są w większości przez nauczycieli, tudzież wykładowców akademickich.

Dydaktyka Władysław Czaja

Blog ten znajdziecie pod adresem dydaktyka.wladyslawczaja.pl. Pan Władysław jest nauczycielem informatyki w Technikum Informatycznym (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Helu w Pucku). Jest to blog będący kontynuacją innego bloga – http://wczaja.zsl.gda.pl/ – stworzonego z myślą o uczniach z poprzedniej szkoły, w której pan Władysław pracował. Na jego blogu uczniowie każdej z klas mogą znaleźć przydatne informacje dotyczące bieżących zajęć. Co ciekawe, z materiałów może skorzystać każdy kto uczęszcza do szkoły średniej, a także każdy – mały i duży - zainteresowany informatyką. Pan Władysław zamieszcza również linki do przydatnych stron, a także informację o dzwonkach na lekcje ;) Każdy z uczniów, który został zainspirowany na lekcji może napisać do pana Władysława na maila i zadać dodatkowe pytanie. Jest to doskonała szansa również dla dzieci nieśmiałych. Wszystkim zainteresowanym polecam ten blog. Jest naprawdę wypełniony po brzegi informacjami, niejednokrotnie wytłumaczonymi w sposób bardzo przystępny.

Dydaktyka Władysław CzajaDydaktyka Władysław Czaja

Osobny Świat

Znajdziecie go pod adresem http://www.strachowka.blogspot.com/. To blog prowadzony przez Józefa Kapaona, katechetę w Zespole Szkół im. Rzeczypospolitej Norwidowskiej w Strachówce. Jego pasją stał się Sobór Watykański II, czyli osoba i kościół w świecie współczesnym. Jego zdaniem szkołą może być kiedyś msza szkolna niedzielna. O tym wszystkim prowadzi bloga. Jest to bardzo ciekawa forma katechetyzacji nie tylko młodych ludzi, ale i starszych.

Osobny ŚwiatOsobny Świat

Matematyka, fizyka i projekty edukacyjne

Autorski blog Zdzisławy Hojnackiej znajdziecie pod adresem http://www.hojnacka.net. Pani Zdzisława jest nauczycielką matematyki i fizyki w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej. Jej blog przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na stronie znaleźć możemy nie tylko terminy oddania projektów, prace uczniów, ale także mnóstwo materiałów sprzyjających uczeniu się, wyjaśniających tajniki matematyki i fizyki. Materiały to głównie animacje, które pozwalają zrozumieć treści matematyczne i fizyczne, przykładowe zadania ze sprawdzianów, testy online, prezentacje wykonane przez uczniów, wymagania edukacyjne czy bieżące informacje dotyczące tego, co dzieje się w szkole.

Matematyka, fizyka i projekty edukacyjneMatematyka, fizyka i projekty edukacyjne

Seksualnie niebezpieczni ;-)

Anna Czyżycka to polonistka w Gimnazjum w Stróżach. Zakłada blog każdej swojej klasie i traktuje go jako przedłużenie pracy na lekcji. To, czego uczniowie nie mogą zrobić na lekcji z braku czasu, mogą umieścić na blogu. Najczęściej są to wypracowania w ramach zadania domowego. Wchodząc na bloga Sekusualnie niebezpieczni, pojawia się komunikat Blog dedykowany mojej „osobistej” klasie (oczywiście 1a) – zobaczymy, czy tutaj też będziecie tacy „niespokojni” ;-). Uczniowie umieszczają tu swoje prace, a Anna Czyżycka komentuje je na bieżąco. Polonistka w Stróżach realizuje już nie pierwszy raz taki projekt, widać że ma wprawę, a uczniowie chętnie korzystają z takiej możliwości odrabiania zadań. Świetne połączenie tradycyjnych metod nauczania z nowymi metodami. Blog znajdziecie pod adresem http://anna-czyzycka.blogspot.com/.

Seksualnie niebezpieczni ;-)Seksualnie niebezpieczni ;-)

Biblioteka Gimnazjum nr 3 imienia H. Sienkiewicza w Będzinie

Izabela Tumas, to absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 8 lat opiekuje się biblioteką Gimnazjum nr 3 w Będzinie. Jej blog spełnia zadanie tablicy informacyjnej dla uczniów. Znajdziecie go pod adresem http://bibliotekarka.bedzin.pl/. Blog jest pełen ciekawych wpisów autorki dotyczących nie tylko lektur, ale też książek, które warto przeczytać. Szczególnie bliski jest mi wpis „Czekoladaaa”, zamieszczony w Dniu Czekolady, czyli 12 kwietnia. Pokazuje, jak można ciekawie opisać historię czekolady i w dodatku między wierszami - polecić godną uwagi książkę.

Biblioteka Gimnazjum nr 3 w BędzinieBiblioteka Gimnazjum nr 3 w Będzinie

Edukacja Przyszłości

Witold Kołodziejczyk i jego edukacja przyszłości to kolejny godny uwagi blog. Znajdziecie go pod adresem http://edukacjaprzyszlosci.blogspot.com/. O Panu Witoldzie pisałam już przy okazji artykułu Twitter w edukacji, niemniej jednak przypomnę, że jest on redaktorem naczelnym czasopisma „Edukacja i Dialog”, członkiem e-Redakcji Edunews.pl, dyrektorem i twórcą innowacyjnej szkoły – Collegium Futurum w Słupsku. Pan Kołodziejczyk jest specjalistą od internetu w edukacji, doskonałym obserwatorem naszej współczesnej szkoły oraz zwolennikiem cyfrowej szkoły.

Edukacja przyszłościEdukacja przyszłości

Piękno neurobiologii

Blog profesora Jerzego Vetulaniego znajdziecie pod tym adresem http://vetulani.wordpress.com/. Profesor Jerzy Vetulani to znany na całym świecie polski neurobiolog, a także członek Polskiej Akademii Nauk. Świetny wykładowca. Założył bloga, aby zamieszczać tam notatki dotyczące interesujących go zagadnień. Profesor urodził się w 1936 roku, ale przy pomocy wnuczka Franciszka, radzi sobie z internetem naprawdę świetnie. Przy okazji blog stał się doskonałym miejscem, gdzie studenci mogą sprawdzić, kiedy i gdzie mają wykład, a także doczytać informacje na temat interesujących ich zagadnień. Odkrywanie możliwości naszego mózgu razem z profesorem Vetulani, dla mnie jest czystą przyjemnością, także z czystym sumieniem każdemu polecam tę lekturę.

Piękno neurobiologiiPiękno neurobiologii

E-learning by TJ

Tomasz Jankowski to metodyk i projektant e-learningu, wykładowca i instruktor IT. Pracuje dla Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w Centrum Rozwoju Edukacji. Jego blog znajdziemy pod adresem http://www.jankowskit.pl/. E-learning by TJ to notatki projektanta o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w edukacji, prezentowaniu, o metodyce e-learning i projektowaniu kursów e-learningowych. Doskonała platforma dla zainteresowanych e-learningiem, a także dla studentów chcących poszerzyć swoje informacje w tej tematyce.

E-learning by TJE-learning by TJ

BelferBlog

BelferBlog to blog Dariusza Chętkowskiego, który jest nauczycielem, pisarzem, publicystą. W XXI LO uczy języka polskiego, etyki i prowadzi koło filozoficzne. Co więcej, jest także wykładowcą Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Blog znajdziecie pod adresem http://chetkowski.blog.polityka.pl/. Na swoim blogu zamieszcza informacje na temat szkolnictwa w Polsce, polityki państwa wobec szkoły i o tym, co należy zmienić. Blog nie jest alternatywną formą dla uczniów, ale na pewno jest kopalnią informacji, dla tych którzy szkolnictwem są zainteresowani lub chcą w szkolnictwie pracować.

BelferBlogBelferBlog

Pokój nauczycielski

Żeby nie było tylko naukowo i poważnie, ostatnim blogiem, który Wam polecam jest „Pokój Nauczycielski”. Pod adresem http://pokojnauczycielski.blox.pl/html znajdziecie blog z anegdotkami opisującymi w sposób zabawny różne przygody nauczycieli i uczniów. Nawet nie przypuszczacie, co się dzieje w szkole… ;-)

Pokój nauczycielskiPokój nauczycielski

10+1

Ponieważ zwykłam pisać zawsze o 10 zasadach +1, tak w przypadku blogów również do tej 10 dorzucę +1. Ostatni blog, o którym chciałabym napisać, a na którym wielu uczniów, studentów, a co więcej rodziców i dziadków znajdzie mnóstwo ciekawych informacji jest blog socjomania.pl. Zapewne znacie adres, ale dla przypomnienia – http://www.socjomania.pl/ :-)

Grafika tytułowa: cybrarian 77|Flickr.

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?