0
EN

Blog o marketingu internetowym

Czym jest facylitacja w biznesie?

By działać skutecznie w naszych zespołach, wielokrotnie mierzymy się z wyzwaniem przeprowadzenia naszych współpracowników i/lub klientów przez proces zmiany - chcemy dojść do nowych rozwiązań, podjąć decyzje lub podsumować działania. By zrobić to jak najskuteczniej, potrzebujemy wiedzy i umiejętności, jak zaprojektować taki proces, a następnie przejść przez niego wraz z uczestnikami. W świecie biznesu nazywamy to facylitacją.

Skąd pochodzi słowo facylitacja?

Często słowo facylitacja jest dla nas nowe, które kojarzy nam się z anglicyzmem ("to facilitate" [ang.] oznacza ułatwić). Środowisko branżowe i biznesowe, posługujące się językiem angielskim, faktycznie w pierwszej kolejności zaczęły korzystać z tej definicji słowa, które szybko przyjęło się również w nomenklaturze w języku polskim. Jakie ma jednak podwaliny i z czym powinno nam się kojarzyć?

Definicja słowa „facylitacja" jest mocno związana z etymologią tego słowa, czyli pochodzeniem od łacińskiego słowa:

Facilitas, facillitas [łac.] - I. łatwość, (łatwa) osiągalność, II. łagodność, życzliwość, przystępność.

Jest to źródłosłów dla franc. facilité, hiszp. facilidad, port. facilidade, rum. facilitate, wł. facilità czy ang. facilitate.

Dlatego facylitacja, tłumaczona bezpośrednio jako ułatwienie, uproszczenie, doczekała się biznesowego zastosowania i często używa się go w takich kolokacjach jak:

  • ułatwienie wzrostu, rozwoju, handlu czy użytkowania,
  • ułatwienie dostępu, komunikacji, nauki czy zrozumienia,
  • ułatwienie planowania, przeprowadzania, burzy mózgów, doradztwa.

Co to jest facylitacja?

Popularność definicji facylitacji wzrosła wraz z koniecznością rozwoju nowych kompetencji liderów, którzy są odpowiedzialni za doprowadzenie swoich zespołów, partnerów i/lub klientów do określonego celów biznesowych. Wraz ze rozwojem wiedzy na temat zarządzania procesem i doświadczeniami uczestników, spopularyzowało się również pojęcie, które odpowiada za prawidłowy przebieg procesów.

Facylitacja oznacza ułatwienie jakiegoś procesu, ale też sprawienie, by był on przeprowadzony w sposób życzliwy dla jego uczestników. W środowisku biznesowym najpopulrniejszy kontekst używania słowa facylitacja to ułatwienie prowadzenia procesów / spotkań / warsztatów.

Jak pisaliśmy w artykule Kim jest i czym zajmuje się facylitator?, celem osoby zajmującej się facylitacją, czyli facylitatora, jest właśnie ułatwienie uczestnikom (grupie warsztatowej, zespołowi na spotkaniu) przejście procesu i dojście do wspólnie ustalonego celu.

Więc jeśli wcielasz się w rolę kogoś, kto planuje spotkanie, warsztat lub cały projekt, dbając o doświadczenia uczestników i takie dobranie form dyskusji, ćwiczeń grupowych czy indywidualnych, by osiągnąć wybrane cele bzinesowe - zajmujesz się facylitacją i wchodzisz w role facylitatora.

Czym facylitacja różni się od moderacji, mediacji czy szkolenia?

Bardzo często słowo facylitacja postrzegana jest jako synonim czy odpowiednik moderacji czy mediacji. Warto jednak zwrócić uwagę, czym te role się od siebie różnią.

⚡ Mediacja / mediator - zajmuje się rozwiązywaniem konfliktów między uczestnikami. To zestaw narzędzi i taktyk, jak załagodzić spór, a następnie doprowadzić do uspokojenia lub podjęcia określonej decyzji.

⚡ Moderacja / mediator - zajmuje się kierowaniem dyskusją w sposób merytoryczny, wymagający ekspertyzy i orientacji w wybranym temacie przewodnim.

⚡ Szkolenie / szkoleniowiec czy trener - zajmuje się przekazaniem określonej wiedzy w sposób jak najbardziej efektywny dla uczestników.

⚡ Facylitacja / facylitator - dysponuje wiedzą na temat efektywnego projektowania i przeprowadzania procesu grupowego i stosuje zestawy narzędzi oraz ćwiczeń, by doprowadzić uczestników do określonego celu, dbając przy tym o dobrą atmosferę i ułatwienie tego procesu dla grupy.

 

Co to jest E-facylitacja?

Warunki przestrzeni wirtualnych i internetowych rządzą się swoimi prawami, dlatego dla prowadzenia uczestników przez proces, ale z wykorzystaniem narzędzi do współpracy online, przyjęło się używać terminu e-facylitacja, który opisujemy i tłumaczymy w artykule E-Facylitacja, czyli skuteczne zarządzanie spotkaniami online. Znajdziesz tam również cenne narzędzia i inspiracje, jakie platformy i ćwiczenia wykorzystać w praktyce.

Kiedy wykorzystać wiedzę i kompetencje z zakresu facylitacji?

Najczęściej termin facylitacji stosuje się do przeprowadzenia uczestników przez spotkanie czy warsztat, dlatego właśnie przy projektowaniu wydarzeń, umiejętności i wiedza z zakresu facylitacji będzie najbardziej pomocna. Dzięki praktykowaniu facylitacji dowiesz się:

  • jakie dobrać cele do spotkania?
  • jak zaprojektować formę i przebieg spotkania?
  • jakie narzędzia, ćwiczenia i techniki wykorzystać, by osiągnąć konkretne cele?
  • jak zaangażować uczestników?
  • jak poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych?
  • jak zwiększyć efektywność sdpotkań i procesów?


Co dalej?

Jeśli jesteś zainteresowan_ rozwojem wiedzy z zakresu facylitacji, ze szczególnym uwzględnieniem facylitacji online, skorzystaj z darmowego e-booka przygotowanego przez zespół Socjomanii, czyli Współtworzona encyklopedia facylitacji online, a także z kursu online Facylitacja online przygotowanego przez Martynę Tarnawską i Bartosza Furtaka z naszego teamu.


 

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?