0
EN

Blog o marketingu internetowym

21 listopada 2013 | Szymon Lisowski

Co zrobić, żeby Facebook przestał nas rozpraszać? Zarządzanie powiadomieniami i czatem - tutorial

🔎 [Aktualizacja artykułu: 3.09.2018]

Średnio 23 minuty zajmuje człowiekowi powrót do najwyższego stanu skupienia od kiedy coś zakłóciło jego pracę. A obecnie nic nie rozprasza bardziej niż nieustające Facebookowe powiadomienia i wyskakujące okienka czatu. Co zrobić, żeby Facebook przestał nas rozpraszać?

Po porządkach w News Feedzie przyszedł czas na walkę z największymi rozpraszaczami - Facebookowymi powiadomieniami oraz czatem. Z reguły sprawdzenie “tylko jednego” powiadomienia kończy się kilkunastominutową przerwą bezowocnego przeglądania News Feedu, podobnie dzieje się, gdy ktoś napisze do nas na czacie. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wyłączenie mniej istotnych dla nas powiadomień.

 

Wyłącz powiadomienia dla postów

Facebook daje nam możliwość włączania i wyłączania powiadomień dla postów. O co chodzi? Być może kiedyś kliknęliście w post, który był interesujący aby być na bieżąco z dodawanymi komentarzami.

Jeśli jednak nie chcecie już śledzić danego posta możecie wyłączyć powiadomienia. Aby uniknąć otrzymywania powiadomień kliknij w ustawienia danego posta, a następnie kliknij opcję “wyłącz powiadomienia”. Analogicznie, jeżeli jakiś post wyda nam się ciekawy i chcielibyśmy śledzić dyskusję pod nim, możemy wybrać opcję “włącz powiadomienia”.

Ustawienia powiadomień dla postów na FB

 

Wyłącz powiadomienia z grup, które Cię nie interesują

Będąc członkiem dużej i aktywnej grupy otwartej można czasem utonąć w powiadomieniach o nowych postach na stronie grupy. Warto zdecydować, czy interesują nas wszystkie wpisy w grupie, tylko wpisy naszych znajomych czy też może w ogóle nie chcemy być o nich informowani. W tym celu wejdź w daną grupę, w prawym górnym rogu kliknij “powiadomienia” i wybierz odpowiednią dla siebie opcję.

Powiadomienia z grup FB

Żeby szybciej ustawić preferencje powiadomień dla wszystkich grup, wejdź w ustawienia konta => powiadomienia => aktywność grup.

aktywność grup

 

Wybierz aplikacje, których powiadomienia Cię nie interesują

Jeżeli regularnie otrzymujesz mało istotne powiadomienia z aplikacji, których kiedyś używałeś/aś, możesz je całkowicie wyłączyć lub też usunąć daną aplikację.

W prawym górnym rogu wybierz ikonkę ustawień, następnie “ustawienia konta”. W lewej kolumnie wejdź w “aplikacje”. Z listy aplikacji wybierz tę, którą chcesz zarządzać i kliknij “edytuj”. Jeżeli nie chcesz otrzymywać żadnych powiadomień zaznacz opcję “nie”.

Powiadomienia z aplikacji

W tym oknie możesz zobaczyć także, do których Twoich danych aplikacja ma dostęp oraz jakie ma uprawnienia. Korzystając z okazji możesz usunąć wszystkie aplikacje, których już nie używasz. Bardziej szczegółowo o niebezpiecznych Facebookowych aplikacjach i fałszywych konkursach możesz przeczytać w artykule o spamie, scamie i fałszywych konkursach na Facebooku.

 

Zablokuj zaproszenia z aplikacji

Jeżeli któryś raz z kolei otrzymujemy powiadomienie, że znajomy X zaprosił nas do wypróbowania aplikacji Y, którą nie jesteśmy jednak zainteresowani, możemy je wyłączyć na 2 różne sposoby.

Następnym razem gdy otrzymasz kolejne zaproszenie do danej aplikacji, najedź na krzyżyk i wybierz opcję “wyłącz powiadomienia”. W ten sposób zablokujesz możliwość zapraszania Cię do skorzystania z niej.

Inny sposób na trwałe blokowanie zaproszeń do aplikacji to przejście do ekranu wszystkich powiadomień. W tym celu rozwiń powiadomienia i wybierz “zobacz wszystkie”.

Zobacz wszystkie powiadomienia

Następnie odszukaj zaproszenia do wszystkich aplikacji i kolejno wybieraj dla nich opcję “wyłącz powiadomienia”.

 

Wyłącz powiadomienia o aktywności bliskich znajomych

Facebook domyślnie wysyła nam powiadomienia o każdej aktywności osób, które znalazły na liście bliskich znajomych. Powiadomienia możemy te całkowicie wyłączyć lub też wybrać osoby, które znalazły się na liście, ale od których nie chcemy otrzymywać powiadomień,

Żeby wyłączyć wszystkie powiadomienia od osób z listy bliskich znajomych, wjedź w ustawienia konta => powiadomienia => aktywność bliskich znajomych. Zaznacz opcję “wyłącz”.

Ustawienia powiadomień bliskich znajomych

Możemy także wyłączyć powiadomienia dla konkretnych osób, bez konieczności usuwania ich z listy bliskich znajomych. W tym celu wystarczy wejść na profil danej osoby, rozwinąć zakładkę “znajomi” i odznaczyć opcję “otrzymuj powiadomienia”.

Powiadomienia o aktywności bliskich znajomych

 

Wyłącz nieistotne powiadomienia e-mail

Powiadomienia mailowe tracą na wartości jeżeli wybraliśmy opcję wyświetlania powiadomień na samym Facebooku, wtedy mailem otrzymujemy tak naprawdę kopię powiadomień, które otrzymujemy na portalu.

Warto wyłączyć te, które dotyczą bieżących aktywności, inaczej nasza skrzynka mailowa utonie w wiadomościach od Facebooka. Żeby wybrać odpowiednie ustawienia, wejdź w ustawienia konta => powiadomienia => adres e-mail. Tutaj szczegółowo możesz zdefiniować, które wiadomości są dla Ciebie istotne, a których w ogóle nie chcesz otrzymywać.

 

Powiadomienia e-mailowe

 

Wyłącz dźwięki powiadomień

Dźwięki powiadomień irytowały mnie od samego ich wprowadzenia. Na szczęście możemy je wyłączyć wchodząc w ustawienia konta => powiadomienia => sposób otrzymywania powiadomień => na Facebooku.

 

Dźwięki powiadomień

 

Konfiguracja czatu

Facebookowy czat to drugi największy po powiadomieniach rozpraszacz. Ciągle wyskakujące okienka lub powiadomienia push w telefonie mogą być bardzo irytujące i skutecznie odciągać naszą uwagę od pracy czy nauki. Wystarczy jednak odpowiednio skonfigurować swój czat by cieszyć się jego prawdziwą użytecznością.

Zablokuj niekończące się rozmowy grupowe

Jeżeli zostaliśmy dodani do grupowej konwersacji zostaniemy powiadomieni za każdym razem gdy któryś z członków udzieli się w rozmowie. To oznacza, że okienko czatu lub powiadomienie push pokaże się przy każdej odpowiedzi. W tej sytuacji mamy 2 wyjścia. Możemy opuścić konwersację lub ją zatrzymać. Jeżeli nie interesuje nas dalszy przebieg rozmowy i jej treść, korzystamy z pierwszej opcji.

W przypadku gdy treść rozmowy jest dla nas istotna i chcielibyśmy do niej później wrócić, a jednocześnie nie chcemy otrzymywać setki powiadomień na bieżąco, wybieramy zatrzymanie konwersacji. Zatrzymanie konwersacji powoduje jej “wyciszenie” - okienko czatu nie otworzy się, a na telefonie nie wyskoczy nam powiadomienie push.

 

Zatrzymanie konwersacji na FB

Po kliknięciu w tę opcję pokaże nam się okienko z potwierdzeniem, gdzie możemy wybrać na jak długo chcemy “wyciszyć” rozmowę.

 

Zatrzymanie konwersacji na facebooku

Czat dla wybranych osób

Klikając w ikonkę ustawień czatu możemy włączyć i wyłączyć dźwięki, całkowicie wyłączyć czat lub też wybrać znajomych, od których nie chcemy otrzymywać wiadomości. W zaawansowanych ustawieniach wybieramy listy lub osoby, dla których czat będzie wyłączony.

Blokowanie wiadomości na facebooku

Wyłącz czas dla niektórych znajomych

Więcej o funkcjonalnościach list znajomych możesz przeczytać w artykule o porządkowaniu News Feedu.

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak łatwo jest stracić koncentrację na rzecz Facebooka. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże w jakimś stopniu ograniczyć ilość powiadomień i innych irytujących lub rozpraszających rzeczy, z którymi na co dzień mamy styczność na Facebooku. Jeżeli macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na walkę z “rozpraszaczami” - piszcie w komentarzach. :)

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?