0
EN

Blog o marketingu internetowym

21 listopada 2013 | Szymon Lisowski

Co zrobić, żeby Facebook przestał nas rozpraszać? Zarządzanie powiadomieniami i czatem - tutorial

Średnio 23 minuty zajmuje człowiekowi powrót do najwyższego stanu skupienia od kiedy coś zakłóciło jego pracę. A obecnie nic nie rozprasza bardziej niż nieustające Facebookowe powiadomienia i wyskakujące okienka czatu. Co zrobić, żeby Facebook przestał nas rozpraszać?

Po porządkach w News Feedzie przyszedł czas na walkę z największymi rozpraszaczami - Facebookowymi powiadomieniami oraz czatem. Z reguły sprawdzenie “tylko jednego” powiadomienia kończy się kilkunastominutową przerwą bezowocnego przeglądania News Feedu, podobnie dzieje się, gdy ktoś napisze do nas na czacie. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest wyłączenie mniej istotnych dla nas powiadomień.

Wyłącz powiadomienia dla niekończących się wątków

Dodając komentarz do postu lub zdjęcia zostajesz automatycznie dodany do listy obserwujących i otrzymasz powiadomienie za każdym razem gdy ktoś inny skomentuje dany wątek. Żeby uniknąć otrzymywania powiadomień kliknij w opcję “przestań obserwować post”. Analogicznie, jeżeli jakiś post wyda nam się ciekawy i chcielibyśmy śledzić dyskusję pod nim, możemy wybrać opcję “obserwuj post”.

Przestań obserwować post

Przestań obserwować post

Wyłącz powiadomienia z grup, które Cię nie interesują

Będąc członkiem dużej i aktywnej grupy otwartej można czasem utonąć w powiadomieniach o nowych postach na stronie grupy. Warto zdecydować, czy interesują nas wszystkie wpisy w grupie, tylko wpisy naszych znajomych czy też może w ogóle nie chcemy być o nich informowani. W tym celu wejdź w daną grupę, w prawym górnym rogu kliknij “powiadomienia” i wybierz odpowiednią dla siebie opcję.

Powiadomienia z grupPowiadomienia z grup

Żeby szybciej ustawić preferencje powiadomień dla wszystkich grup, wejdź w ustawienia konta => powiadomienia => aktywność grup.

Aktywność grup

Aktywność grup

Wybierz aplikacje, których powiadomienia Cię nie interesują

Jeżeli regularnie otrzymujesz mało istotne powiadomienia z aplikacji, których kiedyś używałeś/aś, możesz je całkowicie wyłączyć lub też usunąć daną aplikację. W prawym górnym rogu wybierz ikonkę ustawień, następnie “ustawienia konta”. W prawej kolumnie wejdź w “aplikacje”. Z listy aplikacji wybierz tę, którą chcesz zarządzać i kliknij “edytuj”. Jeżeli nie chcesz otrzymywać żadnych powiadomień zaznacz opcję “nigdy”.

Powiadomienia z aplikacji

Powiadomienia z aplikacji

W tym oknie możesz zobaczyć także, do których Twoich danych aplikacja ma dostęp oraz jakie ma uprawnienia (np. czy może publikować posty w Twoim imieniu). Korzystając z okazji możesz usunąć wszystkie aplikacje, których już nie używasz. Bardziej szczegółowo o niebezpiecznych Facebookowych aplikacjach i fałszywych konkursach możesz przeczytać w artykule o spamie, scamie i fałszywych konkursach na Facebooku.

Zablokuj zaproszenia z aplikacji

Jeżeli któryś raz z kolei otrzymujemy powiadomienie, że znajomy X zaprosił nas do wypróbowania aplikacji Y, którą nie jesteśmy jednak zainteresowani, możemy je wyłączyć na 2 różne sposoby.

Następnym razem gdy otrzymasz kolejne zaproszenie do danej aplikacji, najedź na krzyżyk i wybierz opcję “wyłącz”. W ten sposób zablokujesz możliwość zapraszania Cię do skorzystania z niej.

Zaproszenia do aplikacji

Zaproszenia do aplikacji

Inny sposób na trwałe blokowanie zaproszeń do aplikacji to przejście do ekranu wszystkich powiadomień. W tym celu rozwiń powiadomienia i wybierz “zobacz wszystkie”.

Zobacz wszystkie powiadomienia

Zobacz wszystkie powiadomienia

Następnie odszukaj zaproszenia do wszystkich aplikacji i kolejno wybieraj dla nich opcję “wyłącz”.

Zaproszenia do aplikacji

Zaproszenia do aplikacji

Wyłącz powiadomienia o aktywności bliskich znajomych

Facebook domyślnie wysyła nam powiadomienia o każdej aktywności osób, które znalazły na liście bliskich znajomych. Powiadomienia możemy te całkowicie wyłączyć lub też wybrać osoby, które znalazły się na liście, ale od których nie chcemy otrzymywać powiadomień,

Żeby wyłączyć wszystkie powiadomienia od osób z listy bliskich znajomych, wjedź w ustawienia konta => powiadomienia => o czym chcesz być powiadamiany => aktywność bliskich znajomych. Zaznacz opcję “wyłącz”.

Powiadomienia o aktywności bliskich znajomych

Powiadomienia o aktywności bliskich znajomych

Możemy także wyłączyć powiadomienia dla konkretnych osób, bez konieczności usuwania ich z listy bliskich znajomych. W tym celu wystarczy wejść na profil danej osoby, rozwinąć zakładkę “znajomi” i odznaczyć opcję “otrzymuj powiadomienia”.

Powiadomienia o aktywności bliskich znajomych

Powiadomienia o aktywności bliskich znajomych

Wyłącz nieistotne powiadomienia e-mail

Powiadomienia mailowe tracą na wartości jeżeli wybraliśmy opcję wyświetlania powiadomień na samym Facebooku, wtedy mailem otrzymujemy tak naprawdę kopię powiadomień, które otrzymujemy na portalu. Warto wyłączyć te, które dotyczą bieżących aktywności, inaczej nasza skrzynka mailowa utonie w wiadomościach od Facebooka. Żeby wybrać odpowiednie ustawienia, wejdź w ustawienia konta => powiadomienia => adres e-mail. Tutaj szczegółowo możesz zdefiniować, które wiadomości są dla Ciebie istotne, a których w ogóle nie chcesz otrzymywać.

Powiadomienia e-mailowe

Powiadomienia e-mailowe

Wyłącz dźwięki powiadomień

Dźwięki powiadomień irytowały mnie od samego ich wprowadzenia. Na szczęście możemy je wyłączyć wchodząc w ustawienia konta => powiadomienia => sposób otrzymywania powiadomień => na Facebooku.

Dźwięki powiadomień

Dźwięki powiadomień

Konfiguracja czatu

Facebookowy czat to drugi największy po powiadomieniach rozpraszacz. Ciągle wyskakujące okienka lub powiadomienia push w telefonie mogą być bardzo irytujące i skutecznie odciągać naszą uwagę od pracy czy nauki. Wystarczy jednak odpowiednio skonfigurować swój czat by cieszyć się jego prawdziwą użytecznością.

Zablokuj niekończące się rozmowy grupowe

Jeżeli zostaliśmy dodani do grupowej konwersacji zostaniemy powiadomieni za każdym razem gdy któryś z członków udzieli się w rozmowie. To oznacza, że okienko czatu lub powiadomienie push pokaże się przy każdej odpowiedzi. W tej sytuacji mamy 2 wyjścia. Możemy opuścić konwersację lub ją zatrzymać. Jeżeli nie interesuje nas dalszy przebieg rozmowy i jej treść, korzystamy z pierwszej opcji.

W przypadku gdy treść rozmowy jest dla nas istotna i chcielibyśmy do niej później wrócić, a jednocześnie nie chcemy otrzymywać setki powiadomień na bieżąco, wybieramy zatrzymanie konwersacji. Zatrzymanie konwersacji powoduje jej “wyciszenie” - okienko czatu nie otworzy się, a na telefonie nie wyskoczy nam powiadomienie push.

Zatrzymaj konwersację

Zatrzymaj konwersację

Po kliknięciu w tę opcję pokaże nam się okienko z potwierdzeniem, gdzie możemy wybrać na jak długo chcemy “wyciszyć” rozmowę.

Potwierdzenie zatrzymania konwersacji

Potwierdzenie zatrzymania konwersacji

Czat dla wybranych osób

Klikając w ikonkę ustawień czatu możemy włączyć i wyłączyć dźwięki, całkowicie wyłączyć czat lub też wybrać znajomych, którym pokaże się informacja o naszej dostępności. W zaawansowanych ustawieniach wybieramy listy lub osoby, dla których czat będzie włączony lub też wybieramy tylko te osoby, przed którymi wolelibyśmy się ukryć.

Wyłącz czas dla niektórych znajomych

Wyłącz czas dla niektórych znajomych

Więcej o funkcjonalnościach list znajomych możesz przeczytać w artykule o porządkowaniu News Feedu.

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak łatwo jest stracić koncentrację na rzecz Facebooka. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże w jakimś stopniu ograniczyć ilość powiadomień i innych irytujących lub rozpraszających rzeczy, z którymi na co dzień mamy styczność na Facebooku. Jeżeli macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na walkę z “rozpraszaczami” - piszcie w komentarzach. :)

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?