0
EN

Blog o marketingu internetowym

31 października 2023 | Martyna Tarnawska

Czym makrotrend różni się od trendu?

Makrotrendy sięgają do potrzeb, problemów i aspiracji społeczeństwa, próbując zmapować szersze kierunki zmian we współczesnym świecie. Dzięki nim, jako marketer, możesz dostarczyć nie tylko efektownych rozwiązań w nowej kampanii, ale przede wszystkim wartości, które będą w pełni odpowiadać na potrzeby Twoich person!

Co to są makrotrendy? 

Makrotrendy są jednym z podstawowych narzędzi do transformacji produktów, usług czy biznesu. Chociaż ich znajomość nie zwalnia Cię z konieczności śledzenia sygnałów trendów i nowości w branży (na to zawsze musisz zaplanować czas, ale pomogą Ci liczne narzędzia - na przykład Feedly czy ProductHunt), eksploracja makrotrendów pozwoli na zrozumienie zachowań Twojej grupy docelowej i może być inspiracją do zmiany usług bądź produktów, a nawet komunikacji Twojej marki. 

Makrotrendy (macro trends) to zdefiniowane kierunki zmian, które obrazują pewną długofalową tendencję w życiu i zachowaniu społeczeństwa. Jeśli nie jest to naturalna zmiana dla niektórych grup (na przykład dla późnych mainstreamowców czy konserwatystów), okazuje się koniecznością, którą i oni zaadaptują lub będą musieli - z powodu braku alternatyw.

 

Inspirują i uczą o potrzebach odbiorców

Makrotrendy identyfikują przemiany i tendencje, którym ulegamy jako konsumenci, pracownicy, odbiorcy i członkowie społeczeństwa. Mówią nam o tym, w jaką stronę podążają określone obszary, które zachowania są pożądane i do jakich wartości aspirują odbiorcy. Inspirują, ale i uczą o potrzebach naszej grupy docelowej, co może przełożyć się na dostarczenie takich wartości (komunikacyjnych, usługowych, produktowych), które są im niezbędne lub są przez nich podążane.

 

Jak dzielą się trendy? Mikro vs makro- trendy

Polska trendwatcherka, Natalia Hatalska wyróżnia makrotrendy, trendy wiodące, kontrtrendy i mikrotrendy, zaś Szulc zwraca uwagę na cztery poziomy trendów - te globalne (megatrendy), zmiany o charakterze regionalnym, kontynentalnym (makrotrendy), te o zasięgu branżowym (mezotrendy) i lokalnym lub rynkowym (mikrotrendy). My w Socjomanii najczęściej kierujemy się frameworkiem stworzonym przez Henry'ego Masona.

To on, w swojej książce Trend-driven innovation, zauważa, że każdy makrotrend złożony jest z podstawowych potrzeb społeczeństwa, innowacji i czynników (sygnałów zmian). Niezależnie od przyjętej klasyfikacji, pojęcie makrotrendów ma symbolizować większe zmiany w życiu i otoczeniu konsumentów, które nieuchronnie mają wpływ na dokonywanie decyzji konsumenckich czy spędzanie wolnego czasu.

 

Jak wykorzystujemy makrotrendy w Socjomanii?

W Socjomanii przygodę z makrotrendami rozpoczęliśmy od lektury wyżej wspomnianej książki Henry Masona, Trend-driven innovation, przede wszystkim z racji potrzeby zrozumienia, jak trendy odkrywać i wykorzystywać je do projektowania znaczących innowacji dla marki.

Perspektywa analizy większych przemian zamiast pojedynczych sygnałów, pozwoliła nam na wielu warsztatach i procesach ideacji, dojść do rewolucyjnych pomysłów maksymalnie skoncentrowanych na odbiorcy. Co jest niezbędne, by takie pomysły stworzyć? Identyfikacja makrotrendów i umiejętność ich analizowania.

 

Gdzie szukać makrotrendów?

Jest wiele przykładów maktrotrendów, które możemy odnaleźć wśród wiarygodnych platform trendwatcherskich - warto sprawdzić te od Trendwatchingu, Fjorda, JWT, Trend-explorera czy Hyper Island. Bądźcie jednak czujni - często w tych raportach maktrorendy mieszają się z mezo- i mikro-trendami.

I tak na przykład Trendexplorer na najbliższe pięciolecie wskazuje jako najważniejsze przemiany związane z Attention economy, Data Era, Future Skillset czy Virtualisation. Za wybranymi makrotrendami nie kryją się tylko poszczególne technologie, a przede wszystkim współczesne potrzeby, problemy, zagrożenia społeczeństwa, długofalowe przemiany czy nagłe wyzwalacze (tzw. triggery).

 

Jakie są przykłady makrotrendów?

W Socjomanii na warsztatach najczęściej korzystamy z kalejdoskopu maktrotrendów od Trendwatchingu, londyńskiej firmy skanującej i analizującej globalne trendy konsumenckie, biznesowe i technologiczne.

Wśród nich odnajdujemy te, które mają potwierdzenie w badaniach i obserwacjach naszych klientów - na przykład wzmożone zainteresowanie najbliższym otoczeniem, utożsamienie z „heimatem”, tęsknota za bliskimi korzeniami (makrotrend local love) lub aspiracja społeczeństwa (najczęściej najmłodszej generacji Z) do współtworzenia (produktów, usług, komunikacji) z marką, zatracenia granicy pomiędzy producentem, a konsumentem treści i idea prosumenta (makrotrend fuzzynomic), albo pożądanie kontekstowych, wyczerpujących i spersonalizowanych informacji i newsów przez konsumentów (makrotrend infolust).

 

Co możemy zrobić z makrotrendami?

Jednak, jak pisałam wcześniej - samo zidentyfikowanie makrotrendów, zrozumienie ich (przez pryzmat przykładów potwierdzających lub wykorzystujących daną przemianą) nie wystarczy do ich zaimplementowania. Właściwie - makrotrendy nie służą implementacji, a oświetleniu kierunku, w jakim marka ma zmierzać z innowacjami i zmianami w swoim działaniu. 

Jednym z narzędzi, którym posługujemy się na warsztatach czy szkoleniach z trendów w digitalu jest Radar Trendów, za pomocą którego badamy potencjał danego makrotrendu i z góry określamy, w jakim obszarze firmy jest na to szansa. Do dalszej analizy służą nam autorskie frameworki czy modele (np. przeprojektowany pod nasze potrzeby digital customer journey), które pomagają zidentyfikować potrzeby i problemy grupy docelowej klientów, a następnie zastanowić się, jakie nowe rozwiązania (konsumenckie, produktowe, komunikacyjne) mogą zostać wdrożone.

Jeśli umiesz już rozróżnić makrotrend (np. playsumers) od sygnału trendu (np. VR gaming), możesz rozpocząć eksplorację trendów od różnorodnych ekspertów, a następnie ich analizę. Na pewno w tym procesie przyda Ci się kooperacja i różnorodne perspektywy oraz kompetencje - nie zapomnij do tego procesu zaprosić swojego zespołu i wspólnie z nim analizować otaczające Was zmiany. Jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz wziąć udział na warsztatach, gdzie wspólnie analizujemy i śledzimy trendy - napisz do nas w tej sprawie. Chętnie zorganizujemy dedykowane warsztaty dla Twojego zespołu.

 

 

Do dalszej lektury polecam:

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?