0
EN

Blog o marketingu internetowym

Jak skutecznie korzystać z kursu online (pod presją czasu i nie tylko)?

Byłam w takiej sytuacji, gdy nagle uświadomiłam sobie, że mój dostęp do platformy ze szkoleniami wygasa za dwa tygodnie, a ja mam jeszcze do przerobienia kilkanaście kursów...

Moja historia

… jeśli jesteś w takim samym momencie, to doskonale Cię rozumiem. Sama czułam presję, złość na siebie (że nie zaczęłam wcześniej!) i ogromny stres, czy na pewno uda mi się ze wszystkiego skorzystać tak, jakbym chciała.

To był rok 2021, a moja licencja do Interaction Design Foundation, platformy e-learningowej z kursami dotyczącymi projektowania, właśnie się kończyła. I wtedy stwierdziłam, że muszę działać szybko, zdecydowanie i w ustandaryzowany sposób. Chętnie podzielę się z Tobą moimi taktykami 🙂

Pierwsze: zmotywuj się

To zabrzmi banalnie, ale warto zacząć od mocnego doprecyzowania, po co to robisz. Określenie naszego własnego celu (np. zdobycia certyfikatu, który pozwoli nam wypozycjonować się jako ekspert w dziedzinie Y; zdobycie argumentu dla szefa za podwyżką; znalezienie odpowiedzi na wyzwania, których rozwiązanie przyspieszy mi codzienną pracę), dodaje +50 do codziennej motywacji przy realizacji celu.

Określ swój cel, co chcesz w pozostałym czasie zrobić i dlaczego. Napisz to sobie i wracaj do tego, kiedy zabraknie Ci czasu, chęci lub motywacji by działać dalej.

Po drugie: priorytetyzuj

Mając cel, zaczęłam od tego, by wybrać kursy, na których najbardziej mi zależy. Sama świadomość, że nie muszę przerobić wszystkiego (bo po prostu nie zdążę) odjęła mi kilka kilogramów ciężaru stresu z barków. 

Wybrałam 3 kursy, które pod kątem objętości byłam w stanie przerobić i ukończyć w pozostałym mi czasie. Określiłam priorytety, ustalając, który kurs jest dla mnie najważniejszy i od niego zaczęłam. Miałam swój plan minimum (ukończenie tego jednego kursu), a jeśli czas by pozwolił - plan na kolejne dwa.

Po trzecie: planuj

Kursy online nie są łatwe do realizacji. Z jednej strony możemy wszystko - przerabiać je w dowolnym czasie, miejscu czy porze. Z drugiej - trudniej nam się zmotywować, bo sami musimy sobą zarządzić w czasie. I zmotywować się, by ten czas (i priorytet!) znaleźć.

Masz zdefiniowaną motywację osobistą, ale kolejne, co musisz zrobić, to zaplanować czas w kalendarzu. Ja wykorzystałam metodę piątków na naukę, kiedy wraz ze współpracownikami umówiłam się, że raz w tygodniu jestem wyłączona ze spotkań i innych obowiązków. Inni znali mój cel, który kontrybuował naszym celom strategicznym w firmie (zdobycie nowej wiedzy, by przekonwertować ją w nowe produkty), więc łatwiej im było zaakceptować tę propozycję i dopasować się do mojego trybu pracy.

Możesz również zaplanować sobie rezerwacje w kalendarzu - na przykład 1-2 godziny dziennie, kiedy nikt ani nic nie przeszkodzi Ci w realizacji materiału.

Możesz również ten czas zaplanować samodzielnie przed lub po pracy, jeśli tak łatwiej jest Ci skupić się na materiale. Pamiętaj jednak, że rutyna pomaga! Wybierz konkretną porę lub dzień tygodnia. 

Ustal też, ile czasu chcesz danego dnia działać z kursem online. Pamiętaj - co za dużo, to niezdrowo! Każdy z nas ma swoją własną zdolność koncentracji i czas skupienia. Jeśli weźmiesz na siebie za dużo, prawdopodobnie i tak nie zapamiętasz za wiele z materiału. Postaw maksymalnie na 2-3 godziny w jednym bloku.

Po czwarte: skup się

By zrealizować mój cel, nie tylko potrzebowałam czasu, by podejść do materiałów w kursie online, ale i skupienia i zaangażowania. Kiedy udało mi się sprawić, by nikt nie przeszkadzał mi w czasie skupienia, musiałam jeszcze zagwarantować sobie samej, że nie będę szukać rozpraszaczy, ani pozwalać im zawładnąć moją uwagą.

Jak możesz spróbować to zrobić? Włącz tryb samolotowy, włóż słuchawki i puść muzykę relaksacyjną (dajesz w ten sposób innym znać, by do Ciebie nie mówili) lub postaw na kompletną ciszę. Wyłącz wszystkie inne okna, komunikatory, zakładkę z mailem. Możesz również wyciszyć telefon i wyłączyć powiadomienia. Lub w ogóle - wyłączyć go na czas Twojej nauki.

Zamiast tego przygotuj coś do notowania (wciąż obserwuję, że połączenie mózg - oko - ręka działa magicznie lepiej niż notowanie online) lub włącz notatki i przygotuj się na coś nowego. Zrób sobie coś dobrego do picia, usiądź wygodnie i zacznij działać. Jeśli coś Cię rozproszy - nie obwiniaj się, ale wyłącz źródło rozproszenia i działaj dalej.

Po piąte: kolekcjonuj

Wyłapuj wartościowe dla Ciebie myśli, przykłady, modele i koncepcje. Możesz zapisywać je hasłowo lub notować pełne cytaty. Po tym, kiedy zakończysz czas na naukę danego dnia, zerknij na notatki i spróbuj je przepisać na konkretne zadania. 

To może być - „porozmawiam z zespołem o X w trakcie statusu, by poznać ich zdanie na ten temat”, „zaproponuję klientowi strategię Y, by sprawdzić, jak zareaguje”, „następnym razem robiąc Z, wykorzystam ten model, by pomógł mi działać efektywniej”.

Nie tylko to wymyśl, ale zapisz. Zobaczysz, że dzięki temu łatwo Ci będzie wdrażać nowe działania w rzeczywistości, ale i docenić nową wiedzę.

Po szóste: poddaj się grywalizacji

Jeśli trudno samemu/samej Ci się zmowtywować, polegaj na magii grywalizacji. Czy w Twoim kursie online na koniec ścieżki oferowany jest certyfikat? Dyplom ukończenia? Punkty lojalnościowe? To oprócz celu strategicznego, masz również marchewkę. Wykorzystaj to, kiedy zabraknie Ci sił.

Mi zależało, by uzyskać certyfikację i móc pochwalić się nią na profilu na LinkedIn. Dlatego kiedy tylko zabrakło mi motywacji, przypominałam sobie o tym, że muszę dotrzeć do końca ścieżki, by zrealizować test wiedzy i zdobyć certyfikat. I udało się!

Po siódme: zacznij od początku 🙂

Kiedy skończysz wybrany kurs online - nagródź się. Dniem bez nauki, pójściem do kina, obejrzeniem czegoś na rozluźnienie, dobrą kolacją. Wykonałeś/aś kawał dobrej roboty i warto samemu sobie za to podziękować!

A kiedy będziesz gotów na kolejną dawkę wiedzę, wróć do punktu 1 i zacznij od nowa!

Co dalej?

Trzymam za Ciebie mocno kciuki i mam nadzieję, że powyższe taktyki przydadzą Ci się, by regularnie i systematycznie zdobywać nową wiedzę. Także wtedy (a może zwłaszcza!), gdy masz ograniczony czas, a nieograniczoną chęć nauki!

Tak może być w przypadku naszych kursantów lub przyszłych kursantów, którzy zdecydują się na ofertę Karnet Open, który daje unlimited dostęp do całej naszej platformy online.socjomania.pl. Jednak jak widzicie - kiedy ma się cel, plan i motywację, uda się zrobić bardzo dużo!

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?