0
EN

Blog o marketingu internetowym

Jak wybrać kanały social media dla swojego biznesu?

Serwisy społecznościowe są dzisiaj jednym z kluczowych kanałów digital, dzięki którym możesz dotrzeć do swojej grupy docelowej i pozyskać jej zaangażowanie. Dzięki kanałom social media możesz nie tylko zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, ale również pozyskać cenne informacje o swoich klientach i wzmocnić swoje inne działania marketingowe.

Jak stworzyć skuteczną strategię w mediach społecznościowych, jeśli nie jesteś pewien, które kanały dystrybucji treści wybrać? O tym przeczytasz w naszym artykule!

Jakie są Twoje cele strategii w mediach społecznościowych?

Niezbędnym elementem w tym procesie jest wybranie kanałów społecznościowych dopasowanych do strategicznych celów Twojej marki. Jeśli nie potrafisz wyjaśnić, dlaczego, lub w jaki sposób dany kanał pomoże Ci osiągnąć Twoje cele biznesowe, najprawdopodobniej nie powinieneś go wybierać.

Z jakich kanałów korzystają Twoi docelowi odbiorcy?

Po określeniu swoich celów biznesowych, kolejnym wyzwaniem jest dobór kanałów mediów społecznościowych, a następnie ustalenie celów marketingowych i zastanowienie się, które kanały social media mają i będą je realizować. Po pierwsze musisz rozważyć, gdzie Twoi odbiorcy są obecni online. Na przykład, posiadanie konta na Instagramie dla Twojej marki może być zmarnowanym wysiłkiem, jeśli Twoim największym segmentem klientów są 70-letnie kobiety. Podobnie, może nie być przekonującego argumentu za promowaniem swojej firmy na Pintereście, jeśli kierujesz ją tylko do mężczyzn.

Najskuteczniejsze strategie obecności marek w mediach społecznościowych oparte są o dane i znajomość grupy docelowej.  Zebranie danych na temat Twojej grupy docelowej i zestawienie ich z demografią użytkowników poszczególnych platform, ułatwią bardziej ukierunkowane podejście, co zwiększy szansę na dotarcie do nowych klientów i konwersję.

Istnieje wiele narzędzi do social listeningu, które pomogą Ci przeanalizować Twoją grupę docelową. Dzięki nim dowiesz się, gdzie i na jaki temat toczone są dyskusje wokół Twojej marki, produktów i powiązanych z nią tematów. Z kolei narzędzia analityczne i raporty dostarczą Ci wiedzy o płci, wieku i lokalizacji odbiorców w social mediach, a to z kolei pomoże Ci w podjęciu decyzji, które kanały są warte utrzymania, a na które nie powinieneś marnować swojego czasu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat analizy grupy docelowej w strategii digital, sprawdź nasz artykuł.

Podsumowując, wybierając swoje kanały social media, zawsze popieraj swoje decyzje danymi demograficznymi, nie kieruj się wyłącznie aktualnymi trendami.

Z jakich kanałów korzysta Twoja konkurencja?

Równie ważne jak analiza kanałów, z których korzystają Twoi docelowi odbiorcy, jest uwzględnienie tego, w jakich mediach społecznościowych są aktywni Twoi konkurenci. Pomoże Ci to w podjęciu decyzji, w których kanałach jest ważna obecność Twojej marki.

Zadaj sobie pytania: 

💡 Jaki rodzaj treści zamieszczają moi konkurenci? 

💡 Czy tworzą treści dopasowane do specyfiki danej platformy? 

💡 Jak regularnie je zamieszczają? 

💡 Ile polubień, komentarzy i udostępnień otrzymują ich posty? 

Sprawdzanie, jak aktywni są Twoi konkurenci w mediach społecznościowych, a także jak ich odbiorcy angażują się w to, co publikują, dostarczy Ci cennych wskazówek, które możesz wykorzystać, aby zagwarantować sukces Twojej strategii. 

Tak jak wspomniałam wyżej możesz użyć narzędzi do monitoringu, aby upewnić się, które marki w Twojej branży mają największy zasięg i największy wpływ na media społecznościowe. Przykładowo, narzędzie Buzzsumo pozwoli Ci przeanalizować treści konkurencji, które osiągają najlepsze wyniki, a także jakie formaty i długości treści najlepiej angażują użytkowników. Co więcej dowiesz się, z jakich kanałów społecznościowych otrzymują najwięcej udostępnień.

Jaki rodzaj treści chcesz stworzyć?

Jeśli dokonałeś już analizę konkurencji i wiesz, jakie treści publikują Twoi konkurenci, musisz sobie zadać jedno, kluczowe pytanie: jakie treści chcę/będę/powinienem tworzyć? Istnieje wiele różnych typów treści - niektóre z nich będą uzupełniać Twoje cele biznesowe i tożsamość marki, a niektóre nie. Oprócz tego, niektóre formaty treści będą bardziej odpowiednie dla poszczególnych kanałów społecznościowych niż inne.

Aktualizacje branżowe i informacje o rozwoju firmy

Te formaty treści są odpowiednie dla odbiorców B2B, których można znaleźć głównie na profesjonalnych platformach, takich jak LinkedIn. Jeśli masz konto swojej marki/firmy na Twitterze lub indywidualne, którego używasz do celów zawodowych, są to również idealne platformy do angażowania Twoich współpracowników za pomocą treści charakterystycznych dla Twojej branży.

 

Treści wideo

Jeśli Twoje treści wideo mają krótką formę i są skierowane do młodszych odbiorców, możesz rozważyć Instagram, lub cieszący się coraz większą popularnością TikTok. Jeśli są dłuższe i bardziej uniwersalne, Facebook i Twitter również mogą generować wysoki poziom zaangażowania. W kontekście treści wideo, warto wspomnieć o uruchomieniu kanału YouTube, czyli drugiej co do wielkości wyszukiwarki na świecie.

Formaty wideo na poszczególnych platformach:

TikTok

  • Wideo: krótkie filmy w pionowym formacie do 3 min długości, które mogą być dodawane przez każdego użytkownika TikToka.

  • Live: transmisje na żywo, które mogą być tworzone przez pełnoletnich użytkowników, mających przynajmniej 1000 obserwujacych na TikToku.

Instagram 

  • Instagram Video: Łączy dawne IGTV i wideo w feedzie. Może trwać do 60 sekund.

  • Instagram Stories: Krótkie, 15-sekundowe wideo, które znika po 24h od publikacji. Ten format idealnie sprawdzi się do pokazywania naturalnych materiałów, filmów zza kulis czy aktualności.

  • Instagram Reels: Rolki na Instagramie to krótkie wideo, które powstało w odpowiedzi na popularność TikToka. Cieszy się ogromną popularnością, posiada nawet własną zakładkę do odkrywania nowych treści. Dodatkowo, rolki są także wyświetlane w feedzie i pomiędzy naszymi zdjęciami na profilu.

  • Instagram Live: Live'y na Instagramie pozwalają na prowadzenie transmisji wideo w czasie rzeczywistym. Followersi otrzymują powiadomienie, że obserwowany przez nich profil prowadzi właśnie transmisję na żywo. Mogą dołączyć do niej od razu, lub w trakcie. Format świetnie sprawdza się prowadzenia rozmów, wywiadów, czy prezentowania nowych produktów.

Facebook

  • Filmy: do postów na Facebooku możesz dodawać także własne filmy. Uważaj jednak na linki do filmów na YouTube - zostaną opublikowane w formie posta z linkiem i nie będą automatycznie odtwarzane na Facebooku.

  • Relacja / Stories: zdjęcie lub film wyświetlane w pionie, które znika po 24 godzinach od publikacji.

  • Live (transmisja na żywo): prowadzona na żywo transmisja wideo umożliwia interakcję w czasie rzeczywistym z prowadzącym.

YouTube

Filmy: YouTube to druga, (zaraz po Google), największa wyszukiwarka treści w Internecie. Cechuje ją długi cykl życia treści. Platforma ta sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz tworzyć dłuższe filmy o wysokiej jakości lub osadzić materiał np. z webinaru, który wcześniej organizowałeś. YouTube będzie najlepszym wyborem, jeśli chcesz recenzować / przedstawiać / testować produkty albo opublikować tutorial. 

Treści oparte na obrazach

Jeśli jesteś marką B2C z ciekawym wizualnie produktem do sprzedania, możesz rozważyć promowanie swoich treści na Pintereście. Według Shopify, 98% użytkowników wykorzystuje tę platformę do próbowania nowych rzeczy na podstawie tego, co widzą. Instagram z kolei jest idealny do budowania aspiracyjnej, wizualnej historii marki, połączonej z prezentacją oferowanych produktów.

Artykuły 

Dla firm chcących ugruntować swoją pozycję jako zaufanego lidera w danej branży, opublikowanie artykułu na platformie LinkedIn może wyeksponować markę w sieci, która liczy prawie 800 milionów członków. LinkedIn niedawno wprowadził też nową funkcję Newslettera, dzięki której również możesz dotrzeć do potencjalnej grupy odbiorców. Możliwość tworzenia newsletterów umożliwia także Twitter. 

Jeśli uda Ci się zidentyfikować formaty treści, które należy potraktować priorytetowo w Twojej strategii social media, łatwiej będzie Ci dokonać ostatecznych wyborów kanałów.

Iloma kanałami powinieneś zarządzać?

Obecnie wiele marek korzysta z kilku kanałów social media. Chociaż jest mało prawdopodobne, że używanie tylko jednego kanału do zaprezentowania swojej marki wystarczy, to znalezienie idealnej równowagi może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jesteś aktywny na zbyt wielu platformach, istnieje ryzyko, że nie skupisz się wystarczająco na każdej z nich, a w rezultacie nie zaangażujesz odpowiednio swoich odbiorców. Z drugiej strony, jeśli planujesz polegać tylko na jednej platformie, widoczność marki i zasięg również może cierpieć.

Kalendarz mediów społecznościowych i narzędzie do planowania, takie jak np. Buffer, pomoże Ci zaoszczędzić czas i zmaksymalizować swoje zasoby, dzięki możliwości planowania postów z wyprzedzeniem. Możesz również crosspostować treści pomiędzy wszystkimi swoimi kanałami lub dywersyfikować treści postów do poszczególnych platform. 

Kiedy już znajdziesz kilka kanałów społecznościowych, które działają dla Twojej marki, zacznij eksperymentować z formatami postów dostępnymi na tej platformie i nie ograniczaj się do jednego typu treści.

Co możemy Ci zaproponować? 

Jeśli chciałbyś podnieść swoje kompetencje social media marketingu, sprawdź nasz bestsellerowy kurs "Serwisy społecznościowe”.  

Co dzięki niemu zyskasz? 

✔️ Poznasz najważniejsze kanały i narzędzia social media tak, aby móc skutecznie promować w nich swój biznes,

✔️​​ Poznasz możliwości serwisów oraz najciekawsze przykłady komunikacji marek z całego świata,

✔️ Zrozumiesz zasady działania w mediach społecznościowych, w tym dobre i złe praktyki komunikacji,

✔️ Uzupełnisz swoją wiedzę o mediach społecznościowych, poznasz najnowsze trendy oraz narzędzia z nimi związane.

 

Czytaj również

blog1 blog2

Na jakim etapie jesteś?