Jak wybrać kanały social media dla swojego biznesu?
Serwisy społecznościowe są dzisiaj jednym z kluczowych kanałów digital, dzięki którym możesz dotrzeć do swojej grupy docelowej i pozyskać jej zaangażowanie. Dzięki kanałom social media możesz nie tylko zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej, ale również pozyskać cenne informacje o swoich klientach i wzmocnić swoje inne działania marketingowe.

Jak stworzyć skuteczną strategię w mediach społecznościowych, jeśli nie jesteś pewien, które kanały dystrybucji treści wybrać? O tym przeczytasz w naszym artykule!
Jakie są Twoje cele strategii w mediach społecznościowych?
Niezbędnym elementem w tym procesie jest wybranie kanałów społecznościowych dopasowanych do strategicznych celów Twojej marki. Jeśli nie potrafisz wyjaśnić, dlaczego, lub w jaki sposób dany kanał pomoże Ci osiągnąć Twoje cele biznesowe, najprawdopodobniej nie powinieneś go wybierać.
Z jakich kanałów korzystają Twoi docelowi odbiorcy?
Po określeniu swoich celów biznesowych, kolejnym wyzwaniem jest dobór kanałów mediów społecznościowych, a następnie ustalenie celów marketingowych i zastanowienie się, które kanały social media mają i będą je realizować. Po pierwsze musisz rozważyć, gdzie Twoi odbiorcy są obecni online. Na przykład, posiadanie konta na Instagramie dla Twojej marki może być zmarnowanym wysiłkiem, jeśli Twoim największym segmentem klientów są 70-letnie kobiety. Podobnie, może nie być przekonującego argumentu za promowaniem swojej firmy na Pintereście, jeśli kierujesz ją tylko do mężczyzn.
Najskuteczniejsze strategie obecności marek w mediach społecznościowych oparte są o dane i znajomość grupy docelowej. Zebranie danych na temat Twojej grupy docelowej i zestawienie ich z demografią użytkowników poszczególnych platform, ułatwią bardziej ukierunkowane podejście, co zwiększy szansę na dotarcie do nowych klientów i konwersję.
Istnieje wiele narzędzi do social listeningu, które pomogą Ci przeanalizować Twoją grupę docelową. Dzięki nim dowiesz się, gdzie i na jaki temat toczone są dyskusje wokół Twojej marki, produktów i powiązanych z nią tematów. Z kolei narzędzia analityczne i raporty dostarczą Ci wiedzy o płci, wieku i lokalizacji odbiorców w social mediach, a to z kolei pomoże Ci w podjęciu decyzji, które kanały są warte utrzymania, a na które nie powinieneś marnować swojego czasu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat analizy grupy docelowej w strategii digital, sprawdź nasz artykuł.
Podsumowując, wybierając swoje kanały social media, zawsze popieraj swoje decyzje danymi demograficznymi, nie kieruj się wyłącznie aktualnymi trendami.
Z jakich kanałów korzysta Twoja konkurencja?
Równie ważne jak analiza kanałów, z których korzystają Twoi docelowi odbiorcy, jest uwzględnienie tego, w jakich mediach społecznościowych są aktywni Twoi konkurenci. Pomoże Ci to w podjęciu decyzji, w których kanałach jest ważna obecność Twojej marki.
Zadaj sobie pytania:
💡 Jaki rodzaj treści zamieszczają moi konkurenci?
💡 Czy tworzą treści dopasowane do specyfiki danej platformy?
💡 Jak regularnie je zamieszczają?
💡 Ile polubień, komentarzy i udostępnień otrzymują ich posty?
Sprawdzanie, jak aktywni są Twoi konkurenci w mediach społecznościowych, a także jak ich odbiorcy angażują się w to, co publikują, dostarczy Ci cennych wskazówek, które możesz wykorzystać, aby zagwarantować sukces Twojej strategii.
Tak jak wspomniałam wyżej możesz użyć narzędzi do monitoringu, aby upewnić się, które marki w Twojej branży mają największy zasięg i największy wpływ na media społecznościowe. Przykładowo, narzędzie Buzzsumo pozwoli Ci przeanalizować treści konkurencji, które osiągają najlepsze wyniki, a także jakie formaty i długości treści najlepiej angażują użytkowników. Co więcej dowiesz się, z jakich kanałów społecznościowych otrzymują najwięcej udostępnień.
Jaki rodzaj treści chcesz stworzyć?
Jeśli dokonałeś już analizę konkurencji i wiesz, jakie treści publikują Twoi konkurenci, musisz sobie zadać jedno, kluczowe pytanie: jakie treści chcę/będę/powinienem tworzyć? Istnieje wiele różnych typów treści - niektóre z nich będą uzupełniać Twoje cele biznesowe i tożsamość marki, a niektóre nie. Oprócz tego, niektóre formaty treści będą bardziej odpowiednie dla poszczególnych kanałów społecznościowych niż inne.
Aktualizacje branżowe i informacje o rozwoju firmy
Te formaty treści są odpowiednie dla odbiorców B2B, których można znaleźć głównie na profesjonalnych platformach, takich jak LinkedIn. Jeśli masz konto swojej marki/firmy na Twitterze lub indywidualne, którego używasz do celów zawodowych, są to również idealne platformy do angażowania Twoich współpracowników za pomocą treści charakterystycznych dla Twojej branży.
Treści wideo
Jeśli Twoje treści wideo mają krótką formę i są skierowane do młodszych odbiorców, możesz rozważyć Instagram, lub cieszący się coraz większą popularnością TikTok. Jeśli są dłuższe i bardziej uniwersalne, Facebook i Twitter również mogą generować wysoki poziom zaangażowania. W kontekście treści wideo, warto wspomnieć o uruchomieniu kanału YouTube, czyli drugiej co do wielkości wyszukiwarki na świecie.