Zamknij

Nasz serwis wykorzystuje cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

nowe aplikacje social media tutorial
24 października 2015 Martyna Tarnawska

Jak działa Snapchat?

Czy Snapchat jest prostą aplikacją? Niekoniecznie. Bo choć dla przedstawicieli pokolenia Z interfejs aplikacji jest intuicyjny, dla starszych użytkowników - nie zawsze. Często problem sprawiają podstawowe funkcje aplikacji, a bez ich znajomości - nie jesteśmy w stanie poznać potencjału Snapchata i wdrożyć go w strategię marketingową naszej firmy.

Postanowiliśmy zebrać najczęstsze pytania początkujących użytkowników i odpowiedzieć na nie - krok po kroku, jak posługiwać się aplikacją, którą pokochały miliony nastolatków na całym świecie (dorośli też, ale o tym opowiem w kolejnym artykule…)

1. O co w tym wszystkim chodzi?

Snapchat to komunikator.

 • Umożliwia przesyłanie między sobą snapów - czyli zdjęć lub filmów, które mogą mieć czas wyświetlania od 1 do 10 sekund.
 • Po odtworzeniu przez odbiorcę - ulegają autodestrukcji (teoretycznie! tak naprawdę zostają na serwerze o wiele dłużej).

SnapchatSnapchat

2. Jak wysłać snapa?

Zacznijmy od podstaw! Cała zabawa ze Snapchatem polega na wysyłaniu sobie wzajemnie materiałów, tzw. snapów. Ich odbieranie jest proste, zaś wysyłanie - od tej pory też już nie powinno sprawiać Wam problemu. Po zalogowaniu do aplikacji, ukaże Wam się główny ekran i automatycznie odtworzy aparat. Kiedyśna pcozątku włączała się przednia kamerka, co już przerażało zlęknionych, początkujących userów ;). Wybierz kadr, zaplanuj kompozycję i … twórz!

Instrukcja jest prosta: Kliknij = zrobisz zdjęcie. Przytrzymaj = zrobisz filmik.

Jak zrobić snapa?Jak zrobić snapa?

Zaplanuj wymarzonego snapa i … twórz. Na ekranie widzisz również możliwość przełączenia kamery i włączenia lampy.

3. Czym się różnią prywatne snapy od MyStory?
Snapchat posiada dwie funkcje komunikacji:

 • prywatne
 • My Story

Prywatne snapy vs My StoryPrywatne snapy vs My Story

Prywatne snapy to wszystkie te wiadomości, które możemy wysyłać z panelu komunikatora (Nawigacja -> w prawo), które możemy wysłać do konkretnego znajomego bądź wielu znajomych. Odbiorca zobaczy Twojego snapa w „Konwersacjach”. Takie wiadomości mają zazwyczaj bardziej prywatny wydźwięk - dobre praktyki mówią, żeby nie powielać contentu na My Story i do prywatnych odbiorców.

My Story to funkcja Snapchata, która umożliwia tworzenie naszych „historii” - zagregowanych chronologicznie snapów, które nasi obserwujący mogą obejrzeć przez 24h od chwili wysłania ich. Snapy łączą się w jedną historię, umożliwiając nam tworzenie ciekawych opowieści o naszym życiu.

4. Jaka powinna być nazwa użytkownika?

Snapchat, Instagrami aplikacje millenialsówZapisz sięna szkolenie z wykorzystania potencjału najnowszych aplikacji (Snapchat, Instagram, Vine, Tinder, Periscope i inne!)

Nazwy użytkownika, którą wybieramy przy rejestracji, nie można zmienić. Dlatego należy pamiętać, by była:

 • krótka (łatwa do zapamiętania, zapisania i powtórzenia),
 • spójna z innymi serwisami (osoby mogą szukać Cię właśnie po nich na Snapchat)
 • uwaga: kropki, kreski, podkreślniki, polskie znaki są istotne w nazwie użytkownika!

Jeśli chcemy wybrać inną nazwę użytkownika, konieczne jest usunięcie konta bądź założenie nowego. Skutkuje to usunięciem wszystkich kontaktów.

5. Nazwa wyświetlana

Kiedy przychodzi do Ciebie nowy snap - wyświetla się nazwa osoby, która jest jego nadawcą. To nazwa wyświetlana. W odróżnieniu nazwy użytkownika (po której się wyszukuje osoby), to ona pokazuje się koło naszych treści.

Może ona zawierać (w odróżnieniu do nazwy użytkownika):

 • spacje (możemy swobodnie zapisać nasze imię i nazwisko),
 • duże i małe litery,
 • znaki specjalne,
 • emotikony (wyróżnij swój nick na liście kontaktów Twoich znajomych za pomocą adekwatnego emoji).

Jak zedytować nazwę użytkownika na Snapchat?Jak zedytować nazwę użytkownika na Snapchat?
Domyślnie w serwisie wszystkim pokazuje się ta nazwa użytkownika, którą sami sobie ustawicie. Dlatego warto zadbać, by była ona wyróżniająca i charakterystyczna dla naszej osoby.

(strong_TIP:))Jedną ze strategii, którą stosują niektórzy blogerzy bądź marki jest wstawianie w nazwie wyświetlanej linku do swojej strony. Na przykład: „AnnaKowalska.com”. Link nie zadziała (jak w całym serwisie) i nie będzie aktywnym hiperłączem, ale jest to sposób na promowanie i próbę „opatrzenia innych” z Waszym adresem strony.

6. Ustawienia prywatności

Snapchat ustawienia prywatnościSnapchat ustawienia prywatności
Pamiętaj o ustawieniach prywatności. Określ:

 • od kogo możesz odbierać snapy:
  • (wszyscy - konta markowe, jeśli chcą pozostać w relacji z wszystkimi odbiorcami powinny zaznaczyć tę opcją,
  • (znajomi - najlepsza opcja dla kont personalnych, jeśli nie chcemy narazić się na spam od nieznanych kont,
  • (niestandardowe - możliwość wybrania konkretnych użytkowników, od których chcesz odbierać snapy,kontom personalnym zaś polecam znajomych (B),
 • kto może zobaczyć Twoje snapy:
  • (wszyscy - obowiązkowe ustawienie dla kont markowych, daj szansę wszystkim swoim fanom na oglądanie Twojej treści,
  • (znajomi - uniwersalne ustawienie dla kont personalnych,
  • (niestandardowe - możliwość, jak powyżej, wybrania, kto będzie mógł odczytywać Twoje snapy w MyStory.

7. Jak dodać znajomych?

Umiejętność snapów zdobyta, nazwa określona, ustawienia prywatności dostosowane. Czas na kontakty, czyli osoby, dla których będziesz Tworzyć swój content. Na Snapchat mamy jednokierunkową relację - dodając kogoś do obserwowanych, nie wchodzimy z nim w relację. To od czyichś ustawień prywatności (patrz punkt 4.) zależy, czy będziesz mógł wysyłać do niego wiadomości bądź odczytywać jego treści.

Jak dodać znajomych na Snapchat?Jak dodać znajomych na Snapchat?
Możemy dodać osoby do obserwowanych na cztery sposoby:

1. Dodaj według nazwy użytkownika

Aby to zrobić potrzebujemy znać dokładną nazwę osoby, którą chcemy dodać do kontaktów. Po wpisaniu jej i odnalezieniu, klikamy w ”+” koło jego nicka. Symbole (kropki, myślniki, podkreślniki) i polskie znaki są istotne. Snapchat nie posiada opcji inteligentnego wyszukiwania - nie uda nam się wyszukać naszych znajomych tylko po imieniu i nazwisku - dlatego nazwa użytkownika jest tak ważna, zarówno w kontekście kont personalnych, jak i firmowych.

2. Dodaj z książki adresowej.

Aby to zrobić, musisz wcześniej podać przy rejestracji lub uzupełnić w ustawieniach swój numer telefonu. Aplikacja wyszuka sparowane kontakty i wskaże, którzy znajomi mają również konto w serwisie.

Snapchat SnapCodesSnapchat SnapCodes

3. Dodaj przy użyciu Snapkodu

Na pewno znacie Snapchatowe „duszki”. Snapkody to spersonalizowane kody QR aplikacji Snapchat, które umożliwiają łatwiejsze dodanie danej osoby do obserwowanych w aplikacji. Można to zrobić na dwa sposoby - w aplikacji i poza nią.

 • poza aplikacją - jeśli znajdziemy „duszki” w outdoorze - na plakacie, materiale reklamowym bądź w jakimkolwiek innym serwisie społecznościowym, możemy zeskanować go. Wystarczy włączyć aplikację Snapchat i zrobić w niej zdjęcie Snapkodowi. Kontakt automatycznie zostanie dodany.
 • w aplikacji - jeśli nie mamy możliwości zrobienia zdjęcia w aplikacji - na przykład Snapkod pojawi się jako post na Instagramie, kiedy my przeglądamy go na naszym telefonie komórkowym- możemy zrobić screenshot lub zapisać zdjęcie w pamięci telefonu. Następnie należy włączyć ekran Dodaj do Znajomych -> Dodaj przy użyciu Snapkodu i wgrać zdjęcie. Kontakt doda się automatycznie do naszych znajomych.

TIP: Wejdź na tę stronę, by pobrać swój SnapCode w pełnym wymiarze i formacie do edycji.

Snapchat i InstagramZapisz się na szkolenie!

4. Dodaj osoby w pobliżu

Idealna opcja na duże wydarzenia bądź towarzyskie spotkania; jeśli chcesz dodać osobę, której telefon jest w pobliżu Twojego - oboje musicie włączyć tę opcję (Ustawienia -> Dodaj znajomych -> Dodaj osoby w pobliżu) na swoim Snapchacie. Nazwy użytkowników, które odnaleziono w pobliżu, pojawią się na ekranie. Aby ich dodać, musisz kliknąć na ”+” przy ich nicku.

8. Jak usunąć ze znajomych?

Często problemy pojawiają się, kiedy decydujemy, że chcemy usunąć jakąś osobę z kontaktów. Może się tak zdarzyć z kilku przyczyn - osoba wysyła nam nieciekawe treści, uważamy je za spam, lub po prostu chcemy odciążyć aplikację (plotki mówią, że jednym z powodów zawieszania się aplikacji jest nadmierna ilość znajomych tamże).

Snapchat Jak usunąć znajomych?Snapchat Jak usunąć znajomych?
Jak to zrobić? Wystarczy wejść w Ustawienia -> Moje kontakty i odnaleźć osobę, którą chcemy usunąć. Po kliknięciu w jej nick wybieramy szare koło zębate (ustawienia) i pojawiają nam się opcje związane z zarządzaniem danym kontaktem. Po usunięciu - osoba, którą usunąłeś, nie otrzymuje żadnego powiadomienia.

9. Punkty - o co w nich chodzi?

Na wstępie warto dodać, że punkty nic nie dają, nie mają żadnej wartości. Nawet rankingi są tworzone w oparciu o liczbę wyświetleń snapów naszych historii, niż na wewnętrznej punktacji Snapchata.

Snapchat Score ISnapchat Score I
Pierwszy „Snapchat score” możecie sprawdzić -przytrzymując (Android), - klikając (iOS) na napis „snapchat” w ekranie Komunikatora, nad prywatnymi czatami z Waszymi znajomymi. Wyświetlą Wam się dwie liczby - pierwsza z nich to liczba odebranych przez Was (prywatnych) snapów, druga - wysłanych.

Snapchat Score IISnapchat Score II
Drugi „Snapchat score” to zagadkowa liczba liczona według powyższego algorytmu. Inne czynniki (cytat z oficjalnej strony Snapchata) do dnia dzisiejszego nie są znane :)

10. Co dalej?

Najlepszym sposobem na naukę Snapchata jest… używanie go. Nie tylko w celu zebrania inspiracji, ale też, żeby poznać jego potencjał. Specjalnie dla wszystkich, którzy są zainteresowani tematem Snapchata i nowych aplikacji stworzyłam prezentację o jego historii, funkcjach i … ciekawych przykładach zastosowania go w działaniach marketingowych. Miłego przeglądania!

Chcesz dowiedzieć się jak wykorzystać Snapchat w działaniach reklamowych? Sprawdź nasze szkolenie Snapchat, Instagram i aplikacje millenialsów.

Podziel się opinią